Provinciale Heemschutdag in Enkhuizen Het gaat een goede gewoonte worden van de Com missie Stad en Dorp in Noordholland van de Bond Heemschut om de zaterdag voor Pinksteren een excursie door een deel der provincie te organiseren. Dit keer stond, met Hoorn als uitgangspunt, door het te weinig bekende Drechterland, Enkhuizen als doel op het programma. Ruim honderd leden vertrokken op 24 mei om 10.20 uur van het station te Hoorn, voorafgegaan door gemotoriseerde politie in een lange stoet van 23 particuliere auto's en een autobus. Door een weelde van bloeiende boomgaarden, langs forse stelphoeven en door propere dorpen, nu eens over de zeedijk, dan weer afdalend door het polderland, werd een prettige tocht gemaakt door Schellinkhout, langs de Blokkerhoek met zijn kapmeeuwenkolonie, door de dorpen Wijdenes, Hem en Venhuizen naar Enkhuizen. Voor velen was het voor de eerste maal, dat zij dit karakteristieke Westfriese land zagen, naar wij vernamen zeer tot hun genoegen. Alleen al de kerken en raadhuizen van Schellinkhout en Ven huizen gaven daar alle aanleiding toe. In Enkhuizen had een hartelijk onthaal plaats door Burgemeester Admiraal, die verzekerde, dat Heemschuts waakzaamheid in zijn stad op grote belangstelling kon rekenen. Niet zonder trots wees hij op de prachtige voorbeelden van oude bouw kunst, die Enkhuizen rijk is, daarbij in herinnering brengend, dat ook in Enkhuizen het verlies van de Oude Stadsherberg als een schaduw werd gezien, maar het nu eenmaal niet altijd mogelijk is te be houden wat men graag wil. Na van de gelegenheid te hebben geprofiteerd om het inwendige van het stadhuis te bezichtigen, de inwendige mens te versterken en enige waarde volle publicaties over Enkhuizen in ontvangst te hebben genomen, werd het Zuiderzeemuseum be zocht. Directeur en staf leidden het gezelschap rond. Het contact met de Zuiderzeecultuur gaf velen aanleiding tot discussie. De indruk van het museum maakte op de bezoekers een voortreffelijke indruk. De koffiemaaltijd werd in de taverne van het Zuiderzeemuseum genuttigd. Duivekaters en ge rookte paling op toast behoorden tot de Enkhuizer lekkernij. Aan tafel hield de heer Jan Koster uit Hauwert een allergenoegelijkst en geestig praatje over boerenwagenrijmen. Eén der grappigste noteerden wij voor u: „Wanneer je ouder wordt Leer je de menschen kennen Je moet aan hunne streken Ten zeerste gaan gewennen. Naar wij de menschen kennen leeren Gaan wij onze koeien meer waarderen." Burgemeester J. Posch, in Westfries costuum, leidde daarna zijn Schermer dansers in, hetgeen gevolgd werd door een demonstratie op de buitenplaats van het Peperhuis. De volksdansen van deze groep in de stemmige en sfeervolle costuums oogstten groot succes. Aan de gemeenschappelijke polka werd dan ook enthousiast deelgenomen. Na deze demonstratie in de wel zeer toepasselijke omgeving van dit gebouwencomplex der voor malige Oostindische Compagnie, werd een wande ling door de stad gemaakt met bezoeken aan de Zuiderkerk in restauratie en de zo juist na restau ratie gereedgekomen Westerkerk, waar tijdens de bezichtiging het klankrijke orgel bespeeld werd. Met een kopje thee in de taverne van het Zuider zeemuseum werd deze toogdag in Westfriesland besloten. Bijzonder dankbaar waren alle deelnemers voor de voortreffelijke organisatie van de secretaris van onze Noordhollandse commissie ir. F. Ottevangers en voor de vlotte, hoffelijke leiding van Burgemees ter G. C. van der Willigen, voorzitter van. deze commissie. De toezegging om van deze jaarlijkse tocht een traditie te maken zal door allen, die excursies van de afgelopen jaren hebben meegemaakt, met in stemming worden begroet. Deze excursie in Noord holland mogen als voorbeeld dienen voor onze andere 10 provinciale commissies. Met genoegen zij dan ook vermeld, dat ook Utrecht een excursie maakte op 5 juli en Zuidholland een excursie voor bereidt voor de maand september, bij tijdige aan kondiging zullen voorgenomen excursies der pro vinciale commissies van onze Bond gaarne in het orgaan worden opgenomen. De excursies dragen zeer bij tot het beter leren kennen van onze gewesten, tot nauw contact met de betreffende autoriteiten, zowel als met de overi ge leden in de provincies, terwijl zij bovendien de plaatselijke pers aanleiding geven tot berichtge ving, die de aandacht vestigt op doel en streven van dé Bond Heemschut. Deze toogdagen worden daarom door het bestuur met warmte aanbevolen. T. K. 62

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 16