St. Maarten te Tiel In memoriam H. Cleyndert Azn. Zwaar gehavend kwam de Betuwe stad Tiel uit de oorlog. Het centrum werd herbouwd, uitbreidings wijken zijn in aanbouw en moderne fabriekscom plexen voltooien het beeld van een 20ste eeuwse stad. In het hart van Tiel ligt echter nog steeds de gehavende stomp van de grote St. Maartenskerk. De Hervormde gemeente moet voor de restaüratie zelf twee honderdduizend gulden opbrengen. De helft van dit bedrag is reeds bijeengebracht door de ingezetenen. Thans doet de kerkelijke commissie een beroep op belangstellenden in den lande om een bijdrage te storten op giro 849100 of op haar bankrekeningen bij de Nederl. Handel Mijden de Rotterdamse Bank te Tiel, ten name van „restau ratie St. Maarten". Juist in steden die door oorlogsgeweld hun his torisch gegroeid karakter grotendeels verloren, krijgen de enkele gespaarde monumenten een bij zondere betekenis als schakel tussen het verleden en de toekomst. Wij wensen daarom de Herv. Gemeente van harte succes toe bij haar pogingen deze inzameling te doen slagen. G. B. Wij werden geroerd door het bericht, dat ons oud lid van het Dagelijks Bestuur, Cleyndert, op 77- jarige leeftijd was overleden. Cleyndert was een perfect „Heemschutter" en tevens een warm strijder voor het natuurschoon. Jarenlang werkte hij samen met Van Tienhoven en Thijsse, een pracht combinatie. Geboren op 27 sept. 1880 te Zaandam studeerde hij theologie in Amsterdam, doch was van 1903 tot 1921 in de handel in het toenmalige Nederlands- Indië. Na een reis door Amerika wijdde hij zich geheel aan de belangen van stedebouw, natuurbescher ming, landschapsschoon en Heemschut. Hij vervulde veel bestuursfuncties en zijn grote plichtgetrouwheid deed hem die taken ook ge degen uitvoeren. Voor notulist en secretaris was hij niet gemakkelijk, want hij controleerde de no tulen terdege èn liet veel veranderingen aan brengen om toch maar vooral de juiste weergave te vinden van wat er gezegd was. Hij was de eerste secretaris van de sub-commissie van Heemschut: „De Weg in het Landschap". Burgemeester van Lanschot was toen Voorzitter. Samen hebben zij uitstekend werk verricht in hun strijd tegen reclameborden in de natuur, auto belten, ontsierende bebouwing enzovoort. Cleyndert was bovendien een ijverig lid van de Commissie „De Heemschutgedachte onder de Jeugd", die centraal geregeld was. Midden onder de oorlog liet hij mij weten, dat we plaatselijk moesten gaan werken en de centrale gedachte tot na de oorlog laten rusten. Voor Amsterdam is dat een groot succes geworden. Daar ontstond de commissie „Heemkennis onder de Jeugd", die gedurende de oorlog en daarna goed werk ver richtte. Met Cleyndert verliezen wij de eenvoudige, kranige Heemschut-medewerker, die zich door zijn toe wijding haast onmisbaar gemaakt heeft. J. R. KONING 61 Een droeve bouwval in een nieuwe stad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 15