artikelen en mededelingen en 5ÓÓ levensberichten, zal vermoedelijk nog dit jaar verschijnen. II Commissie het Leidse Woonhuis (1945) De commissie beoogt het docr de vereniging „Oud-Leiden" in eigendom verkrijgen en zonodig restaureren en onderhouden van typisch Leidse woonhuizen, die waard zijn voor het nageslacht te worden behouden. De Vereniging bezit thans twee woonhuizen: pand Kloksteeg 2, met een gave 16de-eeuwse indeling en een 17de-eeuwse trapgevel. Dit huis is in 1948 gerestaureerd en bevindt zich in uitstekende staat. pand Oranjegracht 83, een „wevershuis", gebouwd in 1661, heeft een eenvoudige bakstenen topgevel. Het pand heeft een groot voorhuis, waar eertijds een ambacht werd uitgeoefend. De restauratie van dit huis is in voorbereiding. De commissie is de enige instantie in den lande, die zich in het bij zonder het behoud van het oorspronkelijke inte rieur van woonhuizen ten doel stelt. III Commissie voor Volkskunde (1950) De Commissie heeft ten doel het volkseigene van Leiden en Rijnland in geschrift en beeld vast te leggen en zo mogelijk in stand te houden. Verschenen zijn de deeltjes van de „Oud-Leiden"- serie „Katwijks Volksleven", „Leids Volksleven", „Poldernamen in Rijnland", terwijl „Noordwijks Volksleven" in bewerking is. De commissie houdt per jaar twee bijeenkomsten voor belangstellenden ter bespreking van een volks kundig onderwerp. Zij beheert een verzameling foto's en courantenuitknipsels, alsmede een uitge breide documentatie betreffende Rijnlands boerde rijen. IV Excursie-commissie (1954) Deze commissie organiseert voor de leden een vijf tal excursies per jaar. Het bestuur organiseert voor de leden jaarlijks 5 a 6 voordrachten en houdt bij tijd en wijle een tentoonstelling. Voorts voert zij akties tot behoud van oude gebouwen enz. en doet verder alles wat nodig is krachtens de doelstelling der vereniging. De Vereniging ontvangt jaarlijks een Rijksbijdrage voor het stimuleren van bescheiden restauraties. Eens per jaar wordt een bijeenkomst gehouden voor bestuursleden, commissieleden en correspon denten van de omliggende gemeenten, ter be spreking van de belangen van de vereniging, vooraf gegaan van de korte inleiding over een bepaald onderwerp. De vergaderingen van bestuur en commissies wordt doorgaans gehouden in de bestuurskamer van de Vereniging, de v.m. regentenkamer van het Broeckhovenhofje, waar zich ook de boekerij en het archief der vereniging bevinden. De contributie bedraagt f 5,50 per jaar. De Vereniging heeft 1000 leden. Het secretariaat is gevestigd: Burg- gravenlaan 48. A. Bicker Caarten MOLENVERORDENING NOORDHOLLAND Gedeputeerde Staten van Noordholland delen mede, dat het besluit van de Staten dezer provincie van ig maart 1957 no. XLI tot vaststelling van de Molen verordening Noordholland, thans is afgekondigd in het Provinciale Blad no. 50 van ig57- Het besluit leek ons belangrijk genoeg om hier in zijn geheel te vermelden. Artikel 1 Voor de toepassing van deze verordening wordt onder windmolens verstaan een niet geheel of niet grotendeels uit metaal samengestelde molen, die door windkracht wordt of voorheen werd gedreven, en van welke wieken de vlucht meer dan 8 m bedraagt. Artikel 2 1. Het is verboden een windmolen: a. geheel of gedeeltelijk te slopen: b. zo te veranderen, dat zijn karakter gewijzigd wordt of dat hij voor het gebruik als industrie- of poldermoleri ongeschikt wordt gemaakt: c. buiten gebruik te stellen zonder maatregelen tot zijn behoud te hebben genomen: d. in te richten voor andere doeleinden dan waar voor hij normaal bestemd is. 2. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt niet ten aanzien van de windmolens, waarop de Tijdelijke Wet Monumentenzorg van toepassing is. 3. Gedeputeerde Staten kunnen van het in het eerste lid gestelde verbod ontheffing verlenen en daar aan voorwaarden verbinden. 4. Bij de beslissing op een verzoek om ontheffing als bedoeld in het derde lid mogen uitsluitend de belangen van de monumentenzorg en de bescher ming van het landschapsschoon in aanmerking worden genomen. Artikel 3 Voor zover rechtspersonen tot naleving van deze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 22