J. M. Ha ga TER INLEIDING Het zal 3 januari 1958 40 jaar geleden zijn, dat de Vereniging „Hendrick de Keyser" werd opgericht. Er zou alle aanleiding zijn geweest ter herdenking van dit feit weder een geïllustreerd gedenkboek het licht te doen zien, zoals dit eveneens geschiedde bij het 10-, het 20- en het 25-jarig bestaan der Ver eniging. Hiertoe had het Dagelijks Bestuur geruime tijd geleden dan ook besloten, waarbij in aan merking werd genomen, dat voor de uitvoering van dit plan hetgeen vrij belangrijke financiële offers zou eisen ook op de steun van de Overheid zou kunnen worden gerekend. Toen het in de loop van dit jaar duidelijk werd, dat deze steun ten gevolge van de bezuinigingsmaatregelen ons zou ontvallen, achtte het Bestuur het niet verantwoord het financiële risico, dat aan een dergelijke uitgave verbonden is, geheel alleen te dragen. In de eerst volgende jaren zouden immers alle beschikbare in komsten hard nodig zijn voor de instandhouding van ons huizenbezit, nu verschillende restauratie plannen vooilopig wel niet zouden kunnen worden uitgevoerd. Dit uitstel betekent echter naar onze vaste overtuiging geen afstel. De voorbereidingen voor het gedenkboek worden voortgezet. Wij hopen, dat het over enkele jaren zal kunnen ver schijnen. Het was voor ons Bestuur dan ook een bijzonder aangename verrassing, toen het Bestuur van de Bond Heemschut spontaan een geheel nummer van zijn orgaan te onzer beschikking stelde; volgaarne accepteerden wij dit genereuze aanbod, waardoor wij in staat zijn gesteld in ruime kring aandacht te vragen voor het 40-jarig jubileum van onze Vereni ging. Ik moge hier nogmaals namens ons Bestuur mijn grote dank betuigen voor deze zo royale en door ons zo zeer gewaardeerde geste. Hierdoor is weer eens tot uiting gekomen de bij zonder vriendschappelijke verhouding, die tussen onze beide verenigingen bestaat, evenals dit trou wens het geval is met de beide andere zuster verenigingen, het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap en het Genootschap Amstelodanum. Het geregeld overleg, dat de laatste jaren tussen, deze verenigingen plaats vindt omtrent zaken de Stad Amsterdam betreffende, is bijzonder nuttig. Sinds kort is ook de Vereniging voor Heemkennis „Ons Amsterdam" in dit overleg betrokken; ook met haar hopen wij op dezelfde prettige wijze samen te werken. In de hierna volgende artikelen worden na een beschouwing over de geschiedenis der Vereniging verschillende aspecten van het werk der Vereni ging belicht. Moge de lezing hiervan voor velen een aansporing zijn om meer dan tot dusver het geval was, onze Vereniging daadwerkelijk te steunen. 1 Amsterdam, Herengracht 476.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 9