J. J. Volkmann, Neueste Reisen Durch die Ver. Nie- derlande, Leipzig 1783. T. F. Ehrmann, Die Hollander, Leipzig-Jena 1791 F. Stroberl, The Netherlands (The World in Minia- ture), London plm. 1820. O. L. W. Wolff, Die Gesammten Niederlande (Das malerische und Romantische Ausland, Band II), Leipzig 1844. Nico en Beatrix Jungman, Holland, London 1904. 6) Jhr W. H. Calkoen, directeur van de A.N.V.V. te 's-Gravenhage gaf een aanvullend lijstje van boek titels uit de allerlaatste tijd: r951 „La Hollande", Pierre Leprohon, Les Docu- ments d'Art, Monaco. 1951 Mauclair, Camille, „Hollande", B. Arthaud, Grenoble. '953 Ellen Rydelius, "Med Ellen Rydehus i Holland", Albert Bonniers Forlag, Stockholm. '955 André Maurois, „Hollande", Librairie Hachette, Paris. 1955 Bernard Pingaud, „Hollande", Editions du Seuil, Paris. r 955 Ib Withen Paul Ewerlof, "Turen gor till Holland", Politiken, Copenhagen. r955 Sydney Clark, "All the best in Holland", Dodd, Mead Company, New York. 1956 Lars Norman, "Det okanda Holland", Bonniers, Stockholm. 1957 Leslie Bransby, "A fortnight in Holland", Per- cival Marshall, London. Hiervan werden Leprohon en Maurois ook reeds dooi de heer Koot genoemd. 7) Tenslotte nog een tweetal titels welke ik zelf op het spoor kwam: "Freundliche Erinnerung ,an Holland und seine Bewohner", von F. W. Dethmar. Essen (bei G. D. Badeker) und Rotterdam (bei Adolph Badeker), 1838; en "Home Life in Holland", by D. S. Meidrum. London, Methuen and Co. Ltd., 1911. Zonder naar absolute volledigheid te hebben willen streven menen wij toch, dat dank zij de medewerking van de genoemde heren een bruikbaar overzicht is verkregen van dit soort literatuur. Voor deze mede werking betuigen wij hierbij onze welgemeende en hartelijke dank! C. Boschma JEUGD EN HEEMSCHUT IN ALKMAAR Onder het motto „Wat in eeuwen is ontstaan nooit nodeloos teniet gedaan" is in Alkmaar een kleine fototentoonstelling gehouden over het onderwerp Jeugd, en Heemschut. De specifieke heemschut-problemen van Noordholland boven het IJ worden hier stuk voor stuk op duidelijke wijze voor dc schooljeugd geïllustreerd aan de hand van foto's en prenten met kernachtige bij schriften. Met opzet beperkt de tentoonstelling zich tot een afgerond gebied, opdat de kinderen aan de hand van voorbeelden uit hun eigen om geving zullen gaan beseffen, dat er een zinrijk verschil bestaat tussen mooi en lelijk. Aan bruggen en molens is een bijzondere plaats ingeruimd, evenals aan de karakteristieke Westfriese stolp hoeve, waarvan naast voorbeelden van oude ook nieuwe gegeven worden, goed en slecht: aan de kinderen wordt gevraagd het verschil aan te wijzen. Zo is steeds het doel van de tentoonstelling de leerlingen tot nadenken en besef te brengen. Het tentoongestelde is aangebracht op gemakke lijk demonteerbare borden, die dan ook op een voudige wijze vervoerd kunnen worden. Het is de bedoeling, dat de tentoonstelling door de provincie zal reizen; met het oog daarop is de omvang zo gehouden, dat in vrijwel iedere school geexposeerd zal kunnen worden. Het initiatief danken wij aan de heer J. J. Schil- stra te Alkmaar, die voor de uitwerking van zijn plannen de steun heeft genoten van mejuffrouw dra. Petra Clarijs van de Rijksinspectie voor Roerende Monumenten. Samen hebben zij hier een voorbeeld gegeven, dat vraagt om navolging in andere streken van ons land. De tentoonstelling, die stond onder auspiciën van de Bond Heemschut, het Historisch Genoot schap „Oud West-Friesland" en de Vereniging „Oud Alkmaar", werd op 22 november in het Stedelijk Museum te Alkmaar geopend door de burgemeester, mr H. J. Wytema. Vervolgens hield mejuffrouw Clarijs een inleiding. Op 29 novem ber tenslotte sprak de burgemeester in de volle aula van het Stedelijk Gymnasium over „heem schut" voor een gehoor bestaande uit telkens 10 leerlingen-afgevaardigden van scholen voor voortgezet onderwijs in Alkmaar en omgeving. Ook daar werd nog eens de nadruk gelegd op het belang van het zich rekenschap geven van zijn omgeving en het ontmaskeren van zinloze lelijk heid. Wij hopen van harte, dat dit initiatief een inspi ratiebron mag zijn voor vele anderen, en als zodanig een nieuwe Alkmaardei victorie. 95

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 23