Onder Prins Willem V kwam het Prinsenhof weer in aanzien te staan bij de Stadhouderlijke familie en grote sommen gelds werden door Willem V be steed aan verfraaiing en onderhoud. De Stad houderspoort kreeg haar tegenwoordig aanzien en vindt zijn afsluiting aan de zijde van het voorplein door een zeer eenvoudig poortfront uit hardsteen met het jaartal 1773. Het Arsenaal van René van Chalon werd afgebroken en de aldus ontstane ruimte voor tuin bestemd. De Bataafse Republiek bracht ook voor Breda mets dan vernedering en ellende. Het Prinsenhof werd verbeurd verklaard en de prachtige wandbehang sels en de rijke inboedel werden in schuiten naar den Haag gebracht en aldaar publiek verkocht. Het Kasteel werd gebruikt als verblijf voor krijgs gevangenen en als Hospitaal. Deze laatste be stemming hield het tot 1826, dus ook nadat het in 1816 aan het Huis van Oranje was teruggegeven. In 1826 begint een nieuwe periode in de Geschiede nis van het Kasteel. Bij Besluit van 29 mei 1826 no. 27 werd door Z. M. Konmg Willem I de op richting van de Kon. Mil. Academie te Breda ge last, de eerste militaire inrichting in Europa waar de krijgskunst in haar gehele omvang en op weten schappelijke grondslagen door de toekomstige officieren van alle wapens zou worden beoefend. Dat Breda werd uitverkoren had deze stad te danken aan haar ligging ongeveer m het Centrum van het toenmalige Koninkrijk en aan haar roem rijk Kasteel, dat niet alleen een geschikte woon plaats aanbood uit een praktisch oogpunt, maar dat tevens door de talrijke herinneringen daaraan verbonden, de liefde en de eerbied voor de Oranjes, die zo lange tijd de Hoge bewoners waren geweest, zou levendig houden. Een bedrag van f 350.000,werd beschikbaar ge steld om het voor dat doel te verbouwen. De jaren 1826-1828 werden gekenmerkt door een sloop- en bouwactiviteit en helaas is in deze jaren veel oude kunst en historie vernield. Men had in die dagen blijkbaar geen oog voor datgene wat ons uit historisch of architectonisch oogpunt interesseert. De kapel van René van Chalon met haar ontelbare herinneringen aan vele Oranjes deelde in 1826 het lot van de oude toren van de burcht van Jan van Polanen en viel onder de hamer van de sloper. Intussen had Koning Willem I ingegrepen en in af wijking van het concept-bestek waai bij beschreven was het wegkappen van alle sieraden op de muien van het Kasteel en het „bepleisteren van dezelve" bepaalde Zijne Majesteit dat de sieraden zoveel mogelijk behouden dienden te worden en dat de muren ongepleisterd bleven. Maar niettemin werd de monumentale trap op het binnenhof afgebroken en de open galerij aan de 90 Het verlaagde terras tussen voorplein en slotgracht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 18