periode van architectonische distinctie kunnen worden, tenzij het land als geheel daarin een actieve belangstelling zal ontwikkelen". Deze mr Sandys, nu Minister van Defensie in Engeland, heeft een lichaam gesticht, dat onder de naam Civic Trust grotere belangstelling van het publiek wil wekken voor het algemene aanzien van steden, dorpen en het landschap, hieronder begrepen het vermijden van een onogelijke ontwikkeling. Wanneer men voor ogen houdt, dat de heer Sandys als Minister voor de Huisvcsimg zei: „Men moet tonen, dat men werkelijk hart heeft voor zijn woon plaats, er trots op zijn cn er genoegen in scheppen. Bovenal moet vast staan, dat men geen te vermij den lelijkheid zal tolereren," dan bcgiijpt men in welke richting het nieuwe lichaam wil werken. Het zal een „Nationale Heemschut" zijn. Men wil des kundigen opdragen te rapporteren over architec tonische stedebouwkundige aangelegenheden en deze doen bespreken. Men wil in bepaalde dis tricten conferenties beleggen over de plaatselijke problemen, films voor lezingen beschikbaar stellen, en een aandeel nemen in de voorbereiding van televisie programma's, reizende tentoonstellingen voorbereiden en soortgelijke acties van bestaande verenigingen subsidiëren. Vanwege de industriëlen in Engeland is reeds een bedrag van 40.000 per jaar toegezegd, voorlopig voor de duur van zeven jaar. Meer wordt vei wacht. Hetgeen een hoopvol begin kan worden genoemd. Na Stokstraat nu Bosstraat-Oost Het Stokstraat-plan van Maastricht is, zeker na onze laatste Hcemschutdag, bij onze leden bekend. Welk een opmerkelijke taak het Gemeentebestuur van Maastricht hier op zich heeft genomen is ter plaatse bekeken en bewonderd. Een tweede pro bleembuurt is de Bosstraat-Oost. Eens een wel varende wijk met ccn markt, is het nu een vervallen buurt. Van de 9 ha is 5 ha bezet met 360 huizen, bewoond door 3000 personen, hiervan beschikt slechts 42,7% over een eigen gasaansluiting, 41,8% over een eigen wateraansluiting, 23,6% over een eigen toilet. De bouwtechnische toestand van 38,9% der huizen is slecht. Met behoud van de monumentale gevels cn gebouwen met cultuur historische waarde zal de buurt gesaneerd worden. In het centrum zal het plein weer een markt- functic krijgen. Op deze wijze hoopt het Gemeen tebestuur de dringend noodzakelijke uitbreiding te verkrijgen voor de eigenlijke binnenstad. Welstandstoezicht in Oost-Brabant De districtsraad van het welstandsdistrict Oost- Brabant geeft in zijn jaarverslag over 1956 een overzicht van zijn nuttige werkzaamheid. Hij be sluit dit verslag met bchartenswaardige woorden, welke wij graag in bredere kring brengen en daar om hier vermelden: „Het aantal besprekingen ten kantore van de dienst met ontwerpers van plannen neemt toe, tengevolge van het grote aantal onbekwamen, dat plannen produceert. Deze „architecten" trachten hun projecten die zij zelf onvoldoende aankunnen, via het welstandstoezicht tot een aanvaardbaar einde te brengen. De Commissie adviseert de be langhebbenden meestal om een bekwaam architect in te schakelen of zich te verzekeren van de mede werking van een esthetisch adviseur. Zeer vaak wordt echter aan dit advies geen aandacht ge schonken. De bouwkunst, die een der belangrijkste facetten is van het Brabantse culturele leven, is jammer genoeg voor het overgrote deel nog steeds in handen van zeer zwakke architecten en dit zal tengevolge van velerlei oorzaken nog wel lange tijd blijven. Zaak is het dan om door voorbeeld, woord en beïnvloeding de uiterste prestatie uit deze bouwers te halen. Het uiterlijk van dit gewest is er ten zeerste mee gebaat. Wij kunnen voldaan zijn over het vele nuttige werk, dat ook in het afgelopen jaar werd verricht." 83 De pastorie die zou moeten wijken voor het verkeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 11