TÖN KOÖT LAAT BESTEDINGSBEPERKING NIET TOT KAPITAALS VERLIES LEIDEN Tegen weloverwogen bestedingsbeperking zal geenHelaas is het zo in de praktijk, dat stilliggende, weldenkend mens bezwaar kunnen maken, als op restauratie wachtende, monumenten aan verval 's Lands financiën dit nodig maken. De vraag rijst of bestedingsbeperking op de luttele gelden, welke thans nog voor de monumentenzorg en de natuur bescherming worden besteed, het paard niet achter de wagen spannen betekent. In de eerste plaats wil het er bij ons niet in, dat de bedragen welke Rijk, Provincies en Gemeenten aan de monumentenzorg en natuurbescherming besteden dergelijke posten zijn, dat de beperking van deze besteding zoden aan de dijk zet. Vergelijking met andere begrotingsposten leert, dat het hier meer om kruimels uit het brood gaat. Maar de betekenis van deze gelden is groot. Het behoud van het door historie en traditie gelouterde dorps- en stadsschoon is ten opzichte van het toerisme en vreemdelingenverkeer te beschouwen als kapitaal, dat rijkelijk zijn rente afwerpt. Wie de beweegredenen tot het bezoek aan een verblijf in onze met monumenten en natuurreser vaten gezegende gemeenten onderzoekt, bemerkt hoe juist dit is. Stopzetten van de financiering die tot herstellen en gezondmaking van onze monumenten leiden moet, betekent niet dat dit een tijdelijk karakter heeft en men zonder meer straks, als de middelen ruimer beschikbaar zijn, de restauratie kan voortzetten. OP HEEMWACHT zijn prijs gegeven. Of zij gaan ten onder en zijn voor goed verloren, óf de aftakeling zet zich voort en maakt investering van veel meer gelden in de toekomst nodig. Op het gebied van de monumentenzorg betekent bestedingsbeperking kapitaalverlies. Daar de maatregelen tot bezuiniging.op de hier voor bestemde gelden.-veelal door financiële des kundigen worden - genomen, die uiteraard de draagwijdte van een dergelijk besluit ten opzichte van onze monumenten niet kennen of onderkennen, is het nodig met nadruk op dit gevaar te wijzen. Benzinestation op Ravelijn de Groene Jager Met verontrusting heeft het Bestuur van de Bond Heemschut kennis genomen van de plannen om aan de Rijksweg naar Middelburg in de gemeente Goes een tankstation te plaatsen juist daar, waar dit bijzonder storend zal werken. Telkens weer worden kleine of grotere stukken stadsgracht ge dempt voor het verkrijgen van parkeergelegenheid of het maken van weggedeelten. Dit is thans weer het geval ten behoeve van een benzinestation aan de hoofdweg, waar op een afstand van 750 m reeds 4 tankstations staan. Wie van de richting Middelburg komt, zal voort aan een onherstelbare degradatie van het betreffen de stadsgedeelte aanschouwen. Te bevoegder plaatse heeft ons Bestuur zijn be zwaar kenbaar gemaakt, betogend, dat met enig- overleg een gunstiger oplossing ware te vinden. Ruilverkaveling Beverwijk-Heemstede In het gebied ten noorden van Beverwijk en ten westen van Heemskerk ligt een ruilverkaveling in het voornemen in een gebied, waar twee objecten van historische waarde liggen. Het belangrijkste is ongetwijfeld het „Huidtoneel", een heuvel met stenen gedenkteken, gelegen vlak ten westen van de Rijksweg Bever wijk-Alkmaar, 65 Amsterdam, Het Aalsmeerder Veerhuis, wachtend op beter tijden, of op hel einde? Bestedingsbeperking? Folo Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 9