HET WIJNHUISFONDS Over de wieg van de Monumentenzorg te Zutphen waakte de stedemaagd. De Gemeenteraad besloot in 1926 met grote meerderheid tot een monumen tenverordening, waarin de bepaling voorkwam, dat de Gemeente onderhoud en herstel van de ge bouwen voorkomende op de monumentenlijst zal steunen door middel van een op te richten orga nisatie. Tot dit doel werd in de raadsvergadering van 13 juni 1927 de Stichting Wijnhuisfonds in het leven geroepen en met een jaargeld van f 500. bevoordeeld. De jeugdige stichting vermocht niet veel. De mo numentenverordening wekte verzet en anti-pro- paganda. Moeizaam tegen de stroom van desin teresse en onbegrip voor oud stedenschoon op roeiend, mislukten alle pogingen om met een ge lukkig initiatief het gewenste succes te winnen. In de eerste tien jaren werd één bouwvallige ge veltop hersteld. Ternauwernood werd toestem ming van de eigenaar verkregen, op voorwaarde dat de kosten voor rekening van het Wijnhuis fonds waren. De eerste goede kans bracht een gelukkige wending toen het fraaiste burgerhuis van de stad, het Bol- werck, in 1938 gered kon worden dank zij een energieke actie van twee burgers, die door de bur gerij beantwoord werd met giften tot plus minus f 16.000,waarop restauratie volgde. Men zie de publicatie van de bouwmeester A. A. Kok in Heemschut van januari 1941. De lijst van gerestaureerde gevels is sedertdien, vooral dank zij de onschatbare hulp van de Stich ting Edwina van Heek, de Overheden en ruim 500 donateurs uit de burgerij, flink toegenomen. He laas ontbreekt de ruimte hieromtrent iets mede te delen. Men kome zelf en zie. Ter ere van het dertigjarige jubileum van het Wijnhuisfonds is de redactie van „Heemschut" bereid gevonden een „Zutphen-nummer" uit te geven, waarvoor hier zeer hartelijk dank ge bracht wordt. De Stichting hoopt dit jubileum te vieren in een donateursvergadcring op zaterdag 15 juni 1957 te 14.30 uur in het Bolwerck aan dc Zaadmarkt no. 109 Prof. Dr. E. H. ter Kuilc ver klaarde zich bereid in deze vergadering een voor dracht te houden over „Monumentenzorg". Alle Heemschutters zijn daar, na tijdige schrif telijke aanmelding aan het secretariaat IJselkade 21 te Zutphen, als introducés hartelijk welkom. Het Bestuur van het Wijnhuisfonds. Met dit speciale nummer van ons orgaan zij namens de Bond Heem schut gaarne hulde gebracht aan het jubilerende Wijnhuisfonds voor diens voorbeeldige werk in Heemschut's geest. Moge deze arbeid vele anderen stimuleren tot heil van de schoon heid van ons land. Ton Koot 36 Gioenmaikt met Wijnhuistoicn dooi Jan de Heyet, 1744 Gemeente-museum Arnhem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 12