TON KOOT ONTSIERING IN EEN SFEERRIJK STADJE Op vreemde wijze kan plotseling, door de inwoners ongewild, het gezicht van een gemeente verande ren. Dat bleek onlangs in een der sfeerrijkste der kleine steden, welke Nederland kent: Zierikzee. De straatverlichting bestond uit gaslantaarns, die het in de sfeer van de kleine stad niet slecht deden, althans niet slechter dan vele moderne verlichtingspalen elders. Dat het licht verbetering behoefde is geen punt van discussie, maar dat het licht uit zulke monsterachtige, negen meter hoge stangen moet komen, zoals die thans zijn aan gebracht, is aanleiding tot scherpe kritiek. Terecht heeft de Vereniging Stad en Lande van Schouwen en Dui- veland zich hierover tot de ge- OP HEEMWACHT meenteraad gewend. Terecht pleitte de Zeeuwse Nieuwsbode om althans op de meest karakteristieke plaatsen de oude gaslantaarns te behouden bij de toepas sing van de electrische verlichting. Bepaald fijngevoelig is men ook niet te werk ge gaan bij het aanbrengen van verlichte letters op de Nutsspaarbank, noch bij de feestverlichting op de Appelmarkt en de Dam. Ontsierende recla me in de gedaante van hangkastjes en spandoeken neemt hand over hand toe in Zierikzee. Wij delen de mening, dat reclame en verlichting kunnen bijdragen tot een zekere verlevendiging van het stadsbeeld, maar waarom moet dat ontsierend zijn? Met zorg toegepast kan dit zelfs bijdragen tot verfraaiing. Ontsteltenis is in Zierikzee teweeg gebracht door het besef, dat in de Meelstraat, nabij het Stadhuis, op het telefoonkantoor een twee-en-twintig meter hoge toren zal verrijzen voor draadloze telefonie. Dit zal het gevoelige silhouet van Zierikzee ernstig schaden. De stormramp van februari 1953 heeft gelukkig het hart van Zierikzee en zijn monumenten niet onherstelbaar aangetast. Nu dreigen de mensen handen zelf het te doen. De techniek schrijdt voort, zeggen de cijferaars, maar moet dat als barbaar, vragen wij. en wendt onze Commissie „De Weg in het Land schap" zich tot de betreffende instanties om aan te dringen op ondergrondse leidingen. Van be voegde zijde wordt ons dienaangaande het vol gende medegedeeld: Grote bovengrondse P.T.T.-routes bestaan nog daar waar de telefoon niet is geautomatiseerd, bijv. in het noordelijke deel van Groningen. Deze zijn gedoemd om te verdwijnen, echter ten gevolge van het steeds meer uitbreiden van de verschillende locale telefoonnetten, ont staan aan de buitenkant daarvan op het ogenblik steeds weer zogenaamde bovengrondse uitlopers of aftak kingen voor een of enkele abon- nés. Deze uitlopers worden meest al langs tertiaire of quartaire wegen aangetroffen. Wanneer kabel of wanneer luchtlijn aangelegd zal worden is een kwestie die in eerste aanleg door economische overwegingen bepaald zal moeten worden. De storingen van deze lucht lijnen zijn ongetwijfeld hoger dan die van kabels. Het zou daarom, aldus onze zegsman, zeer prettig zijn als beschikt kon worden over een sterke plastickabel voor enkele dubbel draden, welke belangrijk goedkoper dan de normale gearmeerde kabel moet zijn om als vervanging van deze luchtlijnen te dienen. De ontwikkeling wordt in deze richting gade geslagen. Aan uitvoering is men echter nog niet toe. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat er thans ook een overeenkomst bestaat tussen P.T.T. en enkele electriciteitsbedrijven voor het bijspannen van telefoondraden aan luchtlijnen voor de electriciteitsdistributie. Hierdoor kan in een aantal gevallen een dubbele palenrij langs wegen vermeden worden. Aldus onze zegsman. Bovengrondse telefoonleidingen Meermalen kwam in ons orgaan ter sprake hoe de bovengrondse telefoonleidingen ons open land schap ontsieren. Telkens weer wijst ons bestuur ,,'t Hemeltsjegesloopt Wijlen ons medebestuurslid, notaris Nanne Öttema wiens scherp oog en fijne smaak voor wat schoon was, bij velen onzer nog vers in het geheugen ligt, kocht destijds in Leeuwarden het hoekhuis Doelestraat - Groeneweg, het z.g. ,,'t Hemeltsje". Het sloot aan op het reeds eerder door hem ver- 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 9