is eenvoudig en heeft meer succes dan U vermoedt. U kunt ook de „stille weg" bewandelen, nl. door Uw kennissenkring eens voor Uzelf na te gaan, de namen te noteren van hen, die voor het lid maatschap van Heemschut in aanmerking komen en dan ons secretariaat de namen mèt adressen toezenden. Wij doen dan de rest. BOEKBESPREKING Kastelen en Adellijke Huizen In de voortreffelijke reeks platenboeken welke de uitgeverij Contact onder de titel De Schoonheid van het Land uitgeeft, verscheen: Kastelen en Adellijke Huizen. In 123 met zorg opgenomen en royaal in diepdruk gereproduceerde foto's van Hans Sibbelee wordt een boeiend beeld gegeven van het huidige exterieur en interieur van tientallen Nederlandse kastelen en adellijke huizen. Het is een plaatwerk om niet op uitgekeken te raken. De schrijver van de tekst, prof. dr. E.H. ter Kuile, heeft er zich niet vari afgemaakt met teksten bij de foto's te schrijven. In een helder, overzichtelijk betoog ontwikkelt de schrijver het beeld van de kastelen in ons land, toegelicht met gegevens uit de kronieken en archieven, gebruik makend van de laatste onderzoekingen en geïllustreerd met plattegron den en afbeeldingen van oude prenten. Hoewel een overstelpende hoeveelheid gegevens in de tekst is verwerkt, is de schrijver er in geslaagd deze toch prettig leesbaar te houden, wat een extra compli ment waard is. De kostelijke monumenten, die zovele onzer kas telen zijn, is met deze nieuwe fraaie uitgave van Contact recht gedaan. De prijs bedraagt gebonden f '22.50. T.K. Kastelen in Nood Terwijl het prachtige Kastelenboek van Contact ons de schoonheid der kastelen voor ogen stelt schroomt de Raad van Beheer van de Nederlandse Kastelenstichting niet in een geïllustreerde docu mentatie ons duidelijk te maken, hoezeer het lot der kastelen wisselvallig was en hoe vele door het noodlot getroffen zijn. Dat noodlot was soms oorlogsgeweld, maar vaker nog verwaarlozing en tegenspoed zoals onredelijke belastingdruk of on voldoende cultuurbeleid. Dit boekje, dat de nood der kastelen analyseert, geeft ook suggesties, hoe nog te redden valt, wat te redden is. Het werd samengesteld op verzoek van de Ministers van Financiën en O.K. W. en is ter beschikking ge steld van de leden der Staten-Generaal. Een ieder, die zich voor het probleem interesseert, en ieder die genieten kan van een mooi kasteel in het land schap heeft de gelegenheid zich deze uitgave te verwerven, daar de Nederlandsche Kastelenstich ting het boekje ook via de Bezige Bij liet verschijnen. Het bevat ook een overzicht van de situatie der kastelen in de voornaamste landen van Europa waar zich belangrijke kastelen bevinden en een korte amenvatting in de Engelse, Franse en Duitse taal. De prijs bedraagt: f 5.90. T.K. Rapport van de Commissie Landschapsverzor ging in Achterhoek en Liemers. Uitgave Stichting Streekbelangen Oostelijk Gel derland, Zutphen; 95 pag. ill. (niet in de handel). Ons lid, de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland, heeft een brochure het licht doen zien, waarin op voortreffelijke wijze de gevaren die het landschap in haar werkgebied bedreigen zijn uiteengezet. Na een analyse van de toestand een honderd jaar geleden, waarbij het typische coulissen-landschap, afgewisseld met grote stukken heide een idyllisch geheel vormde, maar in sociaal opzicht zeker niet van een idylle kan worden gesproken, beschrijft het rapport de snelle, steeds snellere aftakeling van het landschap juist als gevolg van sociale verbeteringen die zich uitten in bevolkingsgroei en woningbouw, ontginning en industrialisatie, mo dernisering van landbouw en wegennet. Merkwaardig is het te zien, hoe sociale verbetering in materieel opzicht gepaard is gegaan met ont stellende sociale achteruitgang in cultureel opzicht. Het rapport komt aan het slot tot een aantal, met klemmende argumenten ondersteunde wensen, waaronder wijziging van het stelsel van heffing der successie-rechten, c.q. het verlagen daarvan voor landschappelijk belangrijke terreinen, be scherming van houtwallen, wering van leiding- palen uit de bermen van wegen, en van hokjes en schuurtjes van slechte vorm bij boerderijen, propaganda onder de bevolking enz. Het rapport bevat tal van gegevens en voorstellen die voor het gehele land van belang zijn, waarom wij het van harte ter lezing aanbevelen. Slechts één bedenking zouden wij willen maken: het rapport besluit met de wenselijkheid aan de stichting een culturele sector toe te voegen onder de naam: Natuur en Landschap in Achterhoek en Liemers, om duidelijk te maken dat de taak van de Stichting: de zorg voor de welvaart in het be trokken gebied ook de zorg voor culturele welvaart behoort in te sluiten. De juistheid van deze grond gedachte erkennend, menen wij, dat deze culturele zorg zich niet tot het landschap zou mogen be- 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 23