heeft gehad, door haar vermoedelijk als een der eersten in Nederland op originele wijze in het fabrieksreglement te introduceren. Het is een bekend feit, dat het voor de handhaving van een goede bedrijfsgang veelal noodzakelijk is een aantal ordemaatregelen in het leven te roepen, wier naleving door boetebepalingen verzekerd kan worden. Nu bepaalt ons arbeidsovereenkom- stenrecht in artikel 1637 u.lid 3 van het Burgerlijk Wetboek hierbij, dat de bestemming dezer boeten nauwkeurig omschreven moet worden, doch in geen geval tot persoonlijk voordeel van de werk gever mag strekken. Bij het redigeren van haar fabrieksreglement zijn directie en kern van de N.V. Machinefabriek Teriet te Zutphen onlangs overeengekomen de opbrengst der boeten ter beschikking te stellen van de Stichting „Wijnhuisfonds". Men onder schatte de innerlijke waarde van deze beslissing niet. Zij manifesteert de gezamenlijke waardering van werkgever en werknemersafgevaardigden voor de wijze, waarop het Wijnhuisfonds voor de schoonheid van Zutphen waakt. Het stemt ver heugend dit wezenlijke blijk van burgerzin te mogen constateren, waarbij dan tegelijkertijd de vraag gesteld kan worden, of hiermede niet een nieuwe faze van een groeiproces zichtbaar wordt. Op dït ogenblik immers worden de werknemers zelf nog slechts als „onvrijwillig contribuant" met het Wijnhuisfonds geconfronteerd, en wel op het ogenblik, dat zij de primaire en duidelijk om schreven leefregels van de onderneming overtreden hebben. Voltooid zal de ontwikkelingsgang echter eerst zijn, wanneer de dag aanbreekt, dat men ook zonder het intermediair van het boetebeding tot de erkenning komt, dat instellingen zoals het Wijnhuisfonds recht hebben op de vrijwillige steun van alle plaatsgenoten, onverschillig de plaats, welke zij in het arbeidsproces innemen. Op dat ogenblik zal men eerst met recht mogen zeggen, dat van Zutphen de victorie begonnen is! WERD U LID NA 1946 Na 1946 zijn vele honderden verenigingen en per sonen tot de Bond Heemschut toegetreden uit sympathie voor zijn streven en uit behoefte om daartoe bij te dragen. Zij hebben op die wijze meegeholpen de Bond sterker en krachtiger te maken en zijn invloed te vergroten. De doelstelling van de Bond en zijn werkzaamheid rechtvaardigen, dat de leden bij duizenden toe vloeien. Wij zijn nuchter genoeg om te begrijpen, dat dit niet zo gemakkelijk gaat. Het lidmaatschap biedt geen persoonlijke voordelen, geen specta culaire faciliteiten, hoewel het geïllustreerde or gaan, de Heemschutdag en excursies der provin ciale commissie zeer gewaardeerd blijken. Een massale beweging zal de Bond Heemschut nochtans niet worden. Dat is ook niet nodig. Op gericht door kunstenaars, vooral architecten, en schoonheidsminnenden verloochent de Bond nog steeds zijn doel niet: waken voor de schoonheid. Het is altijd in de geschiedenis aan enkelen gegeven geweest in dit opzicht vóór te gaan. In die zin zal ook de Bond een strijdbare Gideonsbende blijven. Wij sturen dus bewust niet op een massaal lid maatschap aan, maar wat wèl nodig is, dat is een zodanige basis, een zodanige achtergrond voor ons werk, dat de te voeren propaganda en acties organisatorisch en financieel mogelijk zijn. Sinds de reorganisatie van de Bond in 1946/'47 is het ledental met it 125 verenigingen en bijna 1000 individuele personen toegenomen. Dat is een prachtige ontwikkeling. Het huidige economische bestel en de minimale behoeften van onze organisatie maken het wense lijk een nóg hechtere grondslag te hebben. Die ware bereikt met 5000 individuele leden. Het zou ons ruimere financiële armslag geven ten aanzien van de bezetting van ons bureau en de uitgave van ons orgaan en dus ten aanzien van onze activi teit en propaganda. Om dat de bereiken doen wij een dringend beroep op al deze leden. Wij weten dat velen die buiten onze Bond staan, sympathie hebben voor ons werk, dat zij met lede ogen weerloze schoonheid zien schenden en ver nietigen. Zij beseffen niet, dat hun lidmaatschap van onze Bond kan bijdragen tot het weerstaan van deze destructieve krachten. Daarom een wekroep tot onze leden om in eigen kring juist deze lieden te wijzen op de wenselijkheid om tot de Bond toe te treden. Er is thans gelegenheid tot een persoonlijk lidmaatschap, bij voorkeur met een jaarbijdrage van f io.-. Indien ieder onzer persoonlijke leden twee kennis sen hiervoor warm maakt, zijn wij aan de 5000 toe. Toont hen ons orgaan, vraagt eventueel bij ons nog propagandamateriaal aan: brochures, exem plaren van het orgaan, e.d. en werkt daarmee. Het 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 22