A. Bicker Caarten ONZE POLDERMOLENS IN AKTIE Hec behoeft geen verwondering te verwekken, dat bij de overvloedige regenval in de maand augustus j.1. x) onze windpoldermolens een zware taak hadden te vervullen. We mogen van geluk spreken, dat er tijdens en na de regenval vrijwel steeds een krachtige wind stond, waardoor de molens zich van hun beste kant konden laten zien. Zij, die de weergaloze schoonheid van ons polder land bij harde wind na regenval kennen, zijn er dan ook op uitgetrokken om te genieten van het zomers-groene land, malende molens en boeiende luchten, daarbij een fikse regenbui gaarne ris kerende. Wat was de streek rond de Kagerplassen toen prachtig! De hierbij afgebeelde watermolen van de Broek- en Simontjespolder bij Warmond (afb. 1) heeft in de maand augustus niet minder dan 96 uren moeten malen, terwijl in het vorige jaar het maalseizoen eerst op 15 september aan ving. Eén keer werd in de augustusmaand zelfs 32 uren achtereen gemalen, dus ook gedurende de nacht. Nadat het in de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 augustus heel zwaar had geregend, waren des zondags alle in bedrijf zijnde poldermolens in de omgeving van bovengenoemde molen „in de zeilen". Met een verrekijker waren er toen niet minder dan 37 draaiende molens te zien, die van Broek- en Simontjespolder inbegrepen. Daarbij behoren ook de molens, die vallen in het op stapel gezette ruilverkavelingsplan-Ade, wier lot thans in het onzekere verkeert Leiden, september 1956 Oude Wetering noteerde in Augustus 1956 180,9 mm, Ypen- burg zelfs 210 mm regenval. De molen van de Broek- en Simontjespolder bij Warmond. De Watermolenaar van de Waterloospolder bij Rijpwetering. De molen van deze polder valt in het ontwerp-ruilverkavelingsplan- Ade. Bruisend slaat de Hoogmadense molen bij harde wind het polder water op de boezem. Ook deze molen valt in het ontwerp-ruil- verkavelingsplan Ade.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 20