4^ 7 Mr j. C. van Sandick MONUMENTENZORG TE EINDHOVEN Eindhoven, hoewel reeds 7 eeuwen „stad", heeft vrij wel geen oude gebouwen. In deze „dynamische" stad met 160.000 inwoners, de 6de stad des lands, wordt trouwens de oude binnenstad door door braken ter wille van het verkeer grondig veranderd, zodat van de oorspronkelijke binnenstad weinig over zal blijven. In een verordening van 1953 betreffende gebouwen die bijzondere bescherming verdienen wordt slechts 'n klein huisje in de Jan v. Lieshoutstraat uit de 17de eeuw genoemd en de „Oude Toren" te Woensel1). Deze „Oude Toren" te Woensel (tot 1920 rand gemeente van Eindhoven) staat op de enige Algemene begraafplaats van Eindhoven. Deze toren is een overblijfsel van een 15de-eeuwse kerk. Oude bomen omgaven deze Oude Toren, waar omheen zich de graven bevonden (afb. 1). Deze toren was zeer vervallen. Enkele jaren geleden werd door de Gemeente Eindhoven het gelukkige besluit genomen tot restauratie van deze toren, met financiële steun van het Rijk en de Provincie. De toren werd prachtig gerestaureerd. Maar he laas is er tegen deze Oude Toren een aula ge- bouwd. Met ontsteltenis ziet men thans het resul taat (afb. 2). Deze foto geeft nog een geflatteerd beeld omdat men, bij de aula staande, de toren nauwelijks ziet, hoewel in werkelijkheid de aula 12 meter hoog is, en het daarboven uitstekende stuk toren 14 meter met de spits van 12 meter. Het is onbegrijpelijk dat men deze aula tegen deze toren heeft aangebouwd (wat ook tot gevolg had dat men vrijwel alle bomen heeft moeten kappen en vele graven heeft moeten verplaatsen) in plaats van deze aula vrijstaande elders op deze begraafplaats te bouwen. 95 ffff De oude toren na de restauratie met bijbouw Aula. De oude toren in het stadsdeel Woensel vóór de restauratie. A) Er is nog één ander oud mooi gebouw in Eindhoven, het klooster Mariënhage van 1628, merkwaardigerwijze niet genoemd in de gemeenteverordening van 1953. Dit prachtige gebouw is destijds al verknoeid door er rechts een lelijk aanbouwsel tegen te zetten. Ook links is er tegen dit klooster aangebouwd, doch dat is minder hinderlijk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 19