zijn zij een voorbeeld van utiliteitsbouw, die op de landelijke omgeving is afgestemd. Ook de vormgeving van de bruggen kan zeer ge slaagd genoemd worden, vooral die van de witte betonnen boogbruggen, welke in de grotere wegen zijn gelegen. De bruggen in minder drukke wegen zijn van een eenvoudiger constructie. Gedurende de oorlog werden zij alle vernield. Thans zijn de meeste herbouwd. Zij hebben daarbij een door- vaarthoogte van 6,5 m. en in het algemeen een middenoverspanning van tenminste 45 m. gekregen. Beschouwen wij nu 20 jaren nadat de eerste kanaalgedeelten gereed kwamen en beplant wer den het resultaat, dan kan gezegd worden, dat hier een werk tot stand is gekomen, dat ons leert dat dergelijke ingrijpende objecten zeker niet steeds tot ontsiering van het landschap behoeven te leiden. Zij kunnen zelfs in zekere zin een aan winst betekenen mits ontwerp en uitvoering in handen zijn gegeven van deskundigen, die tevens begrip hebben/voor het vaak subtiele streekeigene. Het pas gereed gekomen werk kon landschappe lijk gezien niet dadelijk aan de. verwachtingen beantwoorden, omdat het jonge levende materiaal de beplanting zijn werk nog moest beginnen. Een langdurig werk, dat van vele factoren af hankelijk is. Naarmate de oeverbeplanting en de groeiende houtopstanden de verstoorde verhoudingen meer in evenwicht brengen en de plantenvegetatie zich aangepast heeft, zal het kanaalbeeld beter in het bestaande landschap passen. Na twee decennia is de ontwikkeling reeds ver rassend. Deze ontwikkeling in gunstige zin was mogelijk omdat de eerste voorwaarden hiertoe in ruime mate aanwezig waren. Daarom kunnen we ook de toekomst van het landschappelijk schoon van het gebied der Twenthe-kanalen vol vertrouwen tegemoet zien. H. Molendijk REMBRANDT EN AMERSFOORT Beroemdheden van formaat hebben er in de loop der tijden in de goede stad Amersfoort gewoond: een onzer gróótste bouwmeesters, Jacob van Cam- pen, resideerde er jaren op het erfgoed van moe derszijde, het landgoed „Randenbroek"; in de nauwe straten langs de Muurhuizen speelde een jongen, die later een der grootste staatslieden zou worden, die ons land heeft voortgebracht: Johan van Oldenbarnevelt. Vondel heeft wel niet in Amersfoort gewoond, maar bezocht blijkbaar meermalen Van Campen op „Randenbroek" - r en wijdde aan de stad een gedicht vervuld van bewondering: „De Nachtegael van Amisfort". Piet Mondriaan, een der grootsten onder de moderne schilders, zag het levenslicht aan de Korte Gracht. Rembrandt heeft Amersfoort enige keren getekend. Op de prachtige tentoonstelling van zijn tekenin gen in Boymans en het Rijksmuseum was één van de gezichten op Amersfoort geëxposeerd. Rembrandt, die ook Rhenen heeft bezocht en getekend, heeft waarschijnlijk zijn reis daarheen en terug over Amersfoort gemaakt. Door bemid- 93 O.L.V. toren te Amersfoort, waarschijnlijk na het afbranden van de spits in 1651.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 17