khKohi In de beplanting is wel het belangrijkste middel gevonden om de kanalen een aantrekkelijke om lijsting te geven. Met graagte is van boom- en heesterbeplanting gebruik gemaakt, niet alleen door het Staatsbosbeheer, die het moest aanbren gen, maar ook door de leidinggevende figuren van de Rijkswaterstaat. Een mooi bewijs hiervoor is dat de kanaalloop nabij de Ehzerbrug enigszins gewijzigd werd om een oud exemplaar van de zeldzame koortsboom (Sassafras officinale) te sparen. Ook thans is deze bizondere boom, om ringd door zijn kroost, hier nog te vinden. De beplanting werd aan het landschap èn aan het nieuwe element het water aangepast. Het kanaal werd er niet achter verborgen, maar werd in het beeld betrokken. Hier is getracht door een weloverwogen soortenkeus en een juiste groepering de tegenstelling tussen de strakke waterweg en het afwisselende landschap te verzachten. De karaktergevende houtsoorten veranderen met de aard van het doorsneden terrein. Nu eens vormen wilgen en vooral populieren de hoofdhoutsoorten, dan weer zijn het eiken, beuken en berken. Bij de sluizen is veelal gebruik gemaakt van kastanjes en linden. Ook in de meer heesterachtige hout soorten vinden wij een gelijke afwisseling tengevol ge van de verschillen in bodem. Overigens treffen we er de algemeen gebruikte bomen voor groot landschappelijk werk aan, in forse groepen of korte rijen, in opstanden van één houtsoort en in ge mengde beplantingen. Slechts op enkele punten, hoofdzakelijk bij sluizen en bruggen zijn, meer opvallende accenten aangebracht in de vorm van enkele of groepen snelgroeiende italiaanse populieren. Tenslotte wil ik even stilstaan bij nog enkele andere technische bij de kanalen behorende voorzieningen, die op hun wijze het aanzien van dit kanaallandschap hebben beïnvloed. Het zijn de sluizen met ranke heftorens, de pompgemalen en de dienstwoningen. Tezamen vormen zij een klein centrum van activiteit, een onderbreking van het traject. Door de eenvoudige vorm en prettige groepering in een omlijsting van groen 92 De Exelse brug in de weg Lochem-Deventer, over het hoofdkanaal tussen Eefde en Lochem. Foto's J. A. ten Hoopcn Schutsluis bij Eefde, gezien Kanaalopwaarts.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 16