heeft gedaan om tot behoud te komen. De sloping van Lakenhal, Keizershof, onderbouw Vughter- poort en van de hiervoor vermelde stenen huizen, die alle in de vorige eeuw vielen, hadden het eerherstel van de Moriaan wel doen verwachten. Moge nu de Minister van O. K. en W. het verlossende woord spreken en sloopvergunning weigeren. Woudrichem (N. Br.) Aan de Hoogstraat in Woudrichem fotografeerden wij in 1952 twee vervallen vroeg-zeventiende- eeuwse panden, die de belofte inhielden bij restau ratie sieraden van Woudrichem te zullen worden. Ons lid Ir W. Badon Ghijben nam een foto na de restauratie, welke inderdaad plaats vond, in 1956. Woudrichem kan trots zijn en hieruit de moed putten ook de restauratie van het daarnaast staande pand te bevorderen! Nieuwe administrateur Het Bestuur van de Bond Heemschut kan tot zijn genoegen mededelen, dat het ter vervulling van de vacature van administrateur bereid heeft gevonden de heer C. Boschma, hist. cand., die niet alleen reeds door zijn lidmaatschap blijk gaf de Heemschutgedachte toegedaan te zijn, maar wiens verdere studie eveneens deze richting ingaat. Met ingang van 1 november heeft de heer Boschma zijn functie aanvaard. Ontving U het oktobernummer niet? Naar ons is gebleken hebben bij de verzending van het oktobernummer van ons orgaan enige tientallen enveloppen de drukkerij ledig verlaten. Controle hierop bleek niet mogelijk. Wij verzoe ken daarom de leden, die het oktobernummer niet ontvingen, ons dit te berichten, zodat wij het nummer alsnog kunnen toezenden. Het Museumboekje Vele onzer leden zal het interesseren dat van het zo handzame en nuttige boekje: De Nederlandse Musea een herziene derde druk is verschenen. Daarin staan 420 musea en verzamelingen ver meld met hun juiste adressen, inhoud, openings tijden, entrée's, stafleden, enz. Het werd uitge geven door het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf in opdracht van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, en is aldaar en in de boekhandel verkrijgbaar a f 4.50 (geb. f 6. Oud-Nederlandse tuinen en parken Boven het artikel over Oud-Nederlandse tuinen en parken in het vorige nummer van ons orgaan stond als auteur vermeld I. E. Lieftinck; dit moet zijn J. W. Lieftinck. J. A. ten Hoopen - TuinarchitectB.N.T. DE INVLOED VAN GROTE KUNSTWERKEN OP DE SCHOONHEID VAN ONS LAND De Twenthe-kanalen Twenthe en het noordelijkste deel van de Achter hoek zijn nu een twintigtal jaren met de IJssel verbonden door de z.g. Twenthe-kanalen. Deze bestaan uit een hoofdkanaal van Zutphen naar Enschede en een zijtak naar Almelo. Dit zijkanaal verbindt tevens het grote Twenthe-kanaal met de Overijsselse-kanalen. Dit project is tot stand ge komen na een lange en moeizame voorgeschiedenis. Twenthe, dat van oudsher een agrarisch gebied was met typische esdorpen en kleine stadjes, begon zich in de vorige eeuw te ontwikkelen tot een industrie-streek van steeds grotere betekenis. Al spoedig werd een dringende behoefte gevoeld aan een scheepvaartverbinding met het westen, noorden en zuiden van Nederland en met Duits land. Sinds 1858 is men bezig geweest plannen uit te denken en tracé's te ontwerpen. De verschillen de plaatselijke belangen werden hierbij naar voren gebracht en tegen elkaar afgewogen. Van vele zijden rezen protesten tegen de uitvoering van een dergelijk groot en ingrijpend plan, o.a. van de zijde van de natuur- en landschapsbe scherming. Deze was overtuigd, dat een kunst matige grote waterweg niet in het landschap aan gebracht kon worden zonder het blijvend te schaden. Het viel dan ook niet te ontkennen, dat de aanleg van een kanaal met forse afmetingen en grote lijnen als hier bedoeld was, een geheel nieuw en vreemd element zou zijn in dit oude cultuurlandschap. Een cultuurlandschap dat uiterst afwisselend is en vrijwel geen grote lijnen kent. De sterk gevarieerde bodem zowel wat de grondsoorten alsook de niveau's betreft (ook 88

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 12