schatten, welke vorige geslachten nalieten, moet doorgeven aan hen, die na ons komen. Dan alleen immers zal de vereniging haar taak op bevredi gende wijze kunnen vervullen, nl. het behoud van architectonisch of historisch belangrijke oude gebouwen. Broek in Waterland In het vorige nummer van Heemschut, namen wij op blz. 71 een foto op met het bijschrift, dat het huis gesloopt zou moeten worden om een fraaier uitzicht op de kerk te krijgen. Het betreft het pand Erven 1-8. Naar het gemeentebestuur ons mede deelt, ligt dat echter niet in de bedoeling. Het ver heugt ons zeer ons vorig bericht hiermee te kunnen rectificeren. De Moriaan in Den Bosch Aan de noordoostelijke wand van de Bossche Markt stonden in de middeleeuwen enige fraaie stenen huizen, zoals Roodenburg, Leeuwenburg, 't Hof van Vladeracken, de Moriaan. Zij vielen alle de sloper ten offer, behalve de Moriaan, ver moedelijk daterend uit de 13de eeuw. Een huis met een rijke geschiedenis en met verwonderlijk veel reminiscenten aan de middeleeuwse bouw. Het zou ons niet verbazen als het 't oudste woon huis uit Noord-Brabant en één der oudste uit geheel Nederland was. 'n Deskundige restauratie, o.m. de verwijdering van de later ingebrachte verdiepingsvloer en verlaging van de huidige zoldervloer zullen naar alle waarschijnlijkheid de. prachtige verhouding van dit gebouw met zijn merkwaardige gevel weer tot haar recht brengen. Lang heeft de raad zich met het lot van het huis beziggehouden. Terecht stonden verschillende raadsleden het behoud voor. Burgemeester en Wethouders trekken de historische waarde in twijfel, noemen het gebouw verminkt en vervallen en wensen tot sloping over te gaan om de plaats te doen innemen door een modern zakenpand. Wij menen de juistheid van dit oordeel van het College in twijfel te moeten trekken, en hopen, dat de Minister van O. K. en W. een grondig onderzoek zal doen instellen en pas tot sloping toestemming geven als de waardeloosheid van dit pand volstrekt vaststaat. Hoe vreemd en jammer, dat het Bossche gemeente bestuur niet zelf, uit eigen beweging, het uiterste 87 Woudrichem (N.Br.) vóór de restauratie in 1952. Foto Ton Koot Woudrichem (N.Br.) na de restauratie in 1956. Foto IrW.Badon Ghijbea

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 11