TOM KOOT DE NIEUWE Dit jaar is de proef genomen met een splitsing- van de Algemene Ledenvergadering in twee delen, nl. de vergadering op één dag en de excursie- of Heemschutdag, op een andere (vanouds de le vrijdag in september). Dit heeft het voordeel geboden, dat op de vergadering alle aandacht en tijd kon worden geschonken aan de agendapunten en niet het minst aan de meestal zeer aantrekke lijke rondvraag, waar tal van leden hun vragen en wensen kenbaar maken.. Het heeft eveneens het voordeel geboden, dat de Heemschutdag, waaraan veelal echtgenoten van leden en andere genodigden deelnemen, geheel aan de excursie gewijd kan wor den. Reeds hebben op deze beide OP HEE bijeenkomsten zelf verschillende leden hun instemming betuigd met de nieuwe regeling. Tot het schrijven van dit artikel bereikte ons zelfs geen enkel bezwaar tegen deze nieuwe regeling. Het lijkt mij onwaar schijnlijk, dat er geen enkel bezwaar tegen zou bestaan. Persoonlijk heb ik op de Heemschut dag node gemist een samenzijn met uitwisseling van gedachten. Weliswaar was er veel contact, zowel op de wandelingen als aan de gemeenschappelijke koffietafel en de thee, zoals die te Breda genoten werden, maar toch miste ik een gezamenlijk contact. In hoeverre dat gevoel door de leden gedeeld wordt en in hoeverre daaraan door verandering van het programma aan tegemoet gekomen kan worden, zullen wij gaarne uit de ledenkring vernemen. Lering Als wij goed beluisterd hebben dan is de lering, welke uit de excursie in Breda getrokken kan worden, deze, dat de zo historierijke oude stad met haar indrukwekkende grote kerk, boeiende Begijnhof, interessante kasteel, haar gave patroon aan de Grote Markt toch wel smadelijk getroffen is in haar bezit aan overige monumenten in de stadskern. Dit zonder meer aan de welvaart te wijten is wel een zeer goedkope afdoener, beter ware het aan te merken als een armoede van geest.. Hoe jammer, dat niet veel meer vervallende, maar in wezen goed en mooi gebouwde oude huizen gezond gemaakt en behouden zijn. Hoe zou de stad als geheel, hoe zouden de verschillende markten en straten er door gewonnen hebben. REGELING Het was boeiend dit onder goed geleide te hebben kunnen zien, het gaf voldoening uit de mond van de Burgemeester te mogen vernemen, hoezeer men zich dat bewust is en hoezeer men zich thans rekenschap geeft van de verplichting welke een hedendaagse overheid jegens een historierijke oude stad heeft. Er is, voor wie wil, nog veel. te doen, nog veel te rédden en verbeteren. De elemen ten daarvoor zijn. onze leden niet ontgaan, op de rondwandeling: In dat' opzicht: zijn excursies!, zoals deze, op een :Heemschütdag"nuttig en vrucht dragend. Planbureau's waarschuwen In Opdracht van de Minister van fWACHT Wederopbouw en Volkshuisves ting publiceerden de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het Centraal Planbureau een brochure „Het Westen en overig Nederland", welke de ruimtelijke problemen in het Westen des lands belicht. De feiten zijn een voudig beklemmend te noemen. Baseerde men zich voorshands op de vooroorlogse prognoses, die een stabilisering van het bevolkingscijfer aangaven op 10 a 11 miljoen in 1970-'80, nu blijkt een aantal van 10,2 miljoen reeds bereikt op 1 jan. 1956. Dat is wat men een volslagen misrekening noemt. Verontrustend is de bevolkingstoespitsing in de randstad Holland met haar 2,391 mensen per km2. Gewaarschuwd wordt tegen deze toespitsing, welke enerzijds tot een chaotische toestand moet leiden, anderzijds belet dat overig Nederland een volwaardig aandeel kan vormen in de normale ontwikkeling. Nieuwe bestaansbronnen buiten het Westen zullen, aldus het rapport, een betere bevolkingsspreiding móeten stimuleren. Opmerke lijk is het ontbreken v|n gegevens betreffende het Delta-plan in het. licht van de bevolkingspro blemen in. het-Wésten. Is dit voorzichtigheid ten opzichte' van de plannen van de machtige Water staat?. of ontbreken Van coördinatie? Met een enkel woord had' dit', brandende vraagstuk wel aangevoerd mogen worden om althans het verwijt te ontgaan, dat mén - dit onderwerp veronacht zaamd heeft, 1 Uitbreidingsplan Voorschoten De landgoederen. Duivenvoorde en Ter Horst behoren tot dë schaars overgebleven groep van 69

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 9