.Haan, J. R. Koning, Ton Koot, Mr. H. ter Meulen, Kol. W. H. Schukking en J. J. Talsma werden hei kozen. Tijdens de rondvraag, waarvoor ditmaal alle tijd was, kwamen tal van kwesties aan de orde. De heer Steger vroeg, of het bestuur aan de leden zal vragen, of men de splitsing van de Heemschut dag (oude stijl) in een vergadering en een Heem schutdag (nieuwe stijl), waardeert. De voorzitter antwoordde dat uitingen van de leden hierover zeer op prijs worden gesteld. De heer Wytema uitte zijn belangstelling voor de Commissie Heemschut en de Jeugd. Er ligt voor deze Commissie een groot arbeidsveld met name ook bij het technische onderwijs, dat zijn te een zijdig technische instelling wil gaan wijzigen. De heer Koot wees er op, dat er twee knelpunten zijn: het vinden van geschikte sprekers, liefst enkele in iedere streek, en de middelen om voor iedere streek het toepasselijke lichtbeeldenmateriaal aan te schaffen. De heer Maaskant deelde mede, dat de schoon heidscommissie van „Het Oversticht" op Volks hogescholen en bij Gemeentebesturen reeds door lezingen belangstelling wekt; het technische onder wijs zou zich meer moeten instellen op het oplei den van krachten voor restauratiewerk. Daarnaast werden nog verschillende Heemschutzaken be sproken. Tot slot van de bijeenkomst werden en kele lantarenplaatjes uit Heemschut's collectie vertoond. De Heemschutdag werd geopend in Breda's Be gijnhof. De geschiedenis van deze instelling bracht ons al dadelijk in contact met de talrijke en nauwe banden tussen deze stad en ons Vorstenhuis: zo wel voor als na de Reformatie heeft het Begijnhof onder de tolerantie-politiek van het Oranjehuis kunnen bloeien. Na een rondwandeling door de, helaas tamelijk vervallen, hof en een bezoek aan de voormalige Begijnhofkapel, thans Waalse Kerk, werd de Grote Kerk bezichtigd. Sinds kort, nu de restau ratie vrijwel voltooid is, zijn de schotten wegge nomen, en de blanke kerkruimte, thans weer in zijn geheel te overzien, maakte grote indruk .Niet min der het meubilair van de kerk en de rijke grafmo numenten van de heren van Breda. Ten stadhuize wachtte het gezelschap een zeer hartelijke ontvangst door het gemeentebestuur, waarmede het eerste deel van de dag werd afge sloten. In de middaguren volgde een rondwandeling door de stad, die werd afgesloten door een bezoek aan het kasteel, in gebruik bij de Koninklijke Mili taire Academie. Na een inleiding over de geschiedenis van het kas teel werd onder geleide van officieren in verschil lende groepen het gebouwen-complex bezocht. De onvermoede schoonheid en de grootste opzet van deze voormalige residentie waren voor vrijwel alle deelnemers een openbaring, zodat men hier en daar de mening kon beluisteren dat dit kasteel, meer dan enig ander slot of paleis, als de waardig ste residentie van ons Vorstenhuis zou zijn te be schouwen. Daarbij werd echter niets tekort ge daan aan de huidige gebruikers, die het kasteel mét trots en liefde bewonen, en, hoe vreemd het woord schijnen moge, vertroetelen. Dit kasteel- bezoek was dan ook het hoogtepunt van deze wel geslaagde dag. BESPREKING 't Swieniegeltje, tiedschrift föör vaderland en moder- sprake. Bij Eerelman N.V. te Stadskanaal (Stads- knaal) verschijnt dit tijdschrift, dat bestemd is voor de „Nedersaksisch" sprekende bevolking aan weers zijden van de Nederlandse Noordoostelijke grenzen. Het blad is geschreven in de „modersprake" en wordt gevuld met literaire en culturele bijdragen van de hand van leden en vrienden van de „Sassische Schrievers- kring". Dit is een beweging, die beoogt de culturele eenheid die beide streken nog tot in de 19de eeuw bezaten te herstellen, en de scheidslijn die de staats grens op geestelijk terrein is gaan vormen, te door breken. Het blad is in zijn tweede jaargang, en maakt in zijn bescheiden uitvoering een verzorgde indruk. NIEUWE LEDEN Atls buitengewoon lid traden toe: A. W. J. van Baal, Edam; Mr. J. A. C. Bierenbroods pot, Amsterdam; Mr. J. Bierens de Haan, Wassenaar; Ijdevrouw G. J. Binnendijk-Schouten, Amsterdam; J. J. Blaauw, Amsterdam; J. A. L. van Blommesteijn, Amsterdam; P. H. de Boer, Amsterdam; Dr. S. E. Boorsma, Amsterdam; W. P. Bos, Breda; A. H. Bosman, Amsterdam; P. M. Bürmann, Stompetoren; H. van Buuren, Amsterdam; Mevrouw P. J. Gromme- lin-Waller, Laren (Gld.); Mevrouw J. D. B. Dukkers van Embden-Zeverijn, Amsterdam; Mr. S. van 't Eind, Amersfoort; Hotel 't Huis Groeneveld, Baarri; J. A. B. Haarhuis, Arnhem; Mevrouw E. G. Honig- Prinsse, Amsterdam; C. A. J. Huibers, Boxmeer; Jos H. M. Jansen, Alkmaar; C. A. Koker, Utrecht; L. Krabshuis, Bloemendaal; Mr. F. J. J. L. van Lanschot, Geldrop; Mevrouw H. Baronesse De Liser, Zand- voort; H. J. Overweg, Kampen; Dr. J. Ploeger, Rietfontein, Suid-Afrika; Hotel Royal, Amsterdam; Dr. J. Taams, Oostzaan; J. Teernstra, Balk; P. Uithol, Bussum; W. Thomassen, Zaandam; Mejuffrouw A. van den Wall Bake, Velp (Gld.). Als donateur trad toe: N.V. Hestia, Amsterdam. 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 24