J. D. Zocher Sr. en Jr. tal van tuinen in deze stijl ontworpen. Op het ogenblik zijn de meeste buitens in land schapsstijl aangelegd. Ik noem U er enkele. In Utrecht: Houdringe, Vollenhove en Beer schoten (De Bilt), Kasteel Doorn, Maarsbergen. In Gelderland en Overijssel: 't Huis te Hoevelaken, de Salentein (Nijkerk), Biljoen met Overhagen (Velp). In de omgeving van Nijmegen bij het Maas- en Waalkanaal de restanten van het eens imponeren de Duckenburg, Enghuizen (Hummelo), De Wil- denborch (Vorden), Rechteren (Dalfsen) uitzon derlijk mooi gelegen op een eiland van een dode arm van de Overijsselse Vecht. Het Huis Almelo met in de as van het kasteel een laan van enkele kilometers lang. Twickel in Delden, aangelegd door de Duitse tuinarchitect Petzold. In Zeeland Moermont op Schouwen, dat helaas door de watersnood erg is beschadigd en Berken- bos (Oostkapelle). In Limburg Neuborg (Gulpen), waar het riviertje de Gulp door het park stroomt en Eysden. In Brabant de Luchtenburg, de Hondsdonk en Valkenburg (tussen Ulvenhout en Chaam). In Groningen Ekenstein (Appingedam). In Friesland Oranjewoud (Heerenveen), oorspron kelijk aangelegd door Daniël Marot voor Johan Willem Friso. Herema State (Joure) en Stania State (Oenkerk). In Drenthe Havixhorst en Dikninge (De Wijk). In Noordholland o.m. de buitens van Kennemer- land en van 's Graveland (een der mooiste dorpen van ons land). In Zuid-Holland o.m. de buitens van Wassenaar, St. Annalands Clingendaal, Duivenvoorde (Voor schoten) en Dordwijk (Dubbeldam). SUCCES IN ALKMAAR Eén van de geheimen van de bekoorlijkheid van oude steden is gelegen in het fijne gevoel voor ver houdingen bij de oude bouwmeesters. Eén van de redenen waarom tal van stadskernen de indruk wekken ontwricht te zijn, is gelegen in het ontbreken van gevoel voor goede verhou dingen. Voor de rustige beschouwers blijken schaalver groting en het ontbreken van rytme te bewijzen, dat de bouwers op drift zijn geraakt. In Alkmaar dreigde de bouw van een 30 m hoog zusterhuis het silhouet van de stad aan te tasten, hoewel de Bouwverordening bouwen hoger dan 15 m ver biedt. Een adres van de Bond Heemschut deed de Raad besluiten de ontheffing van het art. van de verordening niet te verlenen. LOF VOOR MAARSSEN Het gemeentebestuur van Maarssen heeft het lof waardige initiatief genomen om over het probleem van de verbinding tussen het oude en het nieuwe dorp een bespreking te arrangeren. Onder leiding van de burgemeester werd o.m. daaraan deel genomen door het College van B. en W., de Raads commissie voor de uitbreidingsplannen en ver tegenwoordigers van de plaatselijke monumenten commissie, de Planologische Dienst, het Rijks bureau voor de Monumentenzorg, de Commissie voor de Vecht en onze Commissie Stad en Dorp, alsmede door de stedebouwkundige van de ge meente. Over de in deze belangrijke vergadering besproken plannen hopen wij, zodra de plannen vastere vorm hebben gekregen, nadere mede delingen te doen. C'orneille F. Janssen HEEMSCHUT IN AMSTERDAM EN BREDA De jaarvergadering, ditmaal bij'wijze van proef uit de Heemschutdag gelicht, vond 6 dagen eerder plaats dan de traditionele eerste vrijdag in septem ber. De openingsrede van de voorzitter en het Jaarver slag van de secretaris vindt U hiervoor afgedrukt. De penningmeester vermeldde, voor het eerst sinds jaren, een batig saldo, doch liet er de waarschu wing bij horen, dat dit alleen te danken was aan toevallige omstandigheden; voor de komende ja ren kan op zo'n gunstig resultaat niet gerekend worden. Op Voorstel van de verificatie-commissie, bestaande uit Mr. U. W. H. Stheeman en Jhr. Mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, werd décharge verleend. Van deze commissie trad eerst genoemde af; in zijn plaats benoemde de vergade ring de heer G. van Tienhoven. De aftredende bestuursleden Dr. J. A. Bierens de 83

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 23