m ÉL lieden. Het was hier te lande niet gemakkelijk een tuin in zuivere Le Nótre stijl aan te leggen omdat het terrein meestal te vlak was. Wanneer wij nu een dergelijke tuin nader beschou wen kan hiervan de volgende beschrijving worden gegeven. De tuin is achter het huis gelegen en afgesloten door zeer hoge hagen, dikwijls in vormen gebogen, daartussen lage parterres, beelden of vazen. Als het terrein groot genoeg is dan regelmatig gevorm de vijvers en dikwijls een koepel. Enkele buitens hadden meer dan één tuin en in dat geval ook een tuin vóór het huis. Enkele van zijn beginselen zoals de symmetriek en aanwending van rechte lanen, alsmede de wijze van indeling werden in ons land reeds toegepast. Een zeer groot aantal buitens zijn in deze eeuw aangelegd. Een aantal volgt hieronder: In het duingebied Beeckesteyn (Velsen). De aan leg hiervan stamt uit het midden van de 17de eeuw. Dit buiten bezit een zgn. slangenmuur, dit is een muur, waarvan de plattegrond een slangen- lijn beschrijft. De bochten van zo'n muur bieden de tuinman een uitgezochte gelegenheid geheel beschut allerlei fijne vruchten te kweken. Westerveld, thans begraafplaats met crematorium, het belangrijkste restant van de vroegere aanleg is de grote laan naar de top van het duin. Het Manpad (Heemstede). Het Hof te Bergen. De gehele bosaanleg hiervan is ontworpen op een stramien van vierkanten, waar van het Hof het knooppunt vormt. Dit buiten is in 1953 door de gemeente aangekocht. In andere gedeelten van ons land noem ik Oostermeer a/d Amstel, de buitens aan de Vecht en de Eult, meer bekend als het Baarnse bos. Dit laatste behoort tot één van de buitens, waar we het beste de verhoudingen van het 18de eeuwse park kunnen waarnemen. Renswoude met aan de overkant van de straatweg, in de as van het kasteel, een kanaal (imitatie van Versailles), dat 1 kilometer lang was en waarvan een gedeelte nog bestaat. Een dergelijk kanaal vinden we nog in het park van het kasteel Onstein (Vorden). In de tuin van Twickel (Delden) vinden we bij de oude orangerie (waarin 's winters een groot aantal sinaas appelboompjes wordt onderge- bracht) een gedeelte dat aan de 18deeeuwse situatie herinnert. Van de reconstructies noem ik Menckemaborg (Uithuizen), Hillenraad (Swalmen), Nijenrode (Breukelen), Middachten (De Steeg), Weldam (gemeente Markelo) met een zware en hoge loof gang en Warmelo (Diepenheim), bewoond door H.D.H. Prinses Armgard von Lippe-Biesterfeld. De tuinen van Weldam zijn ontworpen door de Fransman André en tot stand gekomen onder lei ding van de enkele jaren geleden overleden tuin architect Hugo Poortman. De tuinen van Mid dachten en Warmelo zijn het werk van laatstge noemde. igde Eeuw Tegen het einde van de 18de eeuw ontstond in Engeland de zgn. landschapsstijl, welke bij ons eerst in de 19de eeuw ingang vond. Deze stijl was een reactie op het regelmatige en strakke van de stijl van Le Nótre. Ook hier was het de bedoeling- de tuin groter te doen schijnen dan hij in werkelijk heid is. Dit geschiedde o.m. door afwisseling van aanleg en het oprichten van constructieve werken, waardoor telkens andere uitzichten werden ver kregen. Ook deze stijl was bedoeld voor grote terreinen. Het water werd evenzeer als vroeger gebruikt om het effect te verhogen. In het alge meen bestond een tuin in deze stijl uit grasvelden van ongelijke grootte, paden in kronkelvorm, één of meer ronde of ovale bloemperken, vijvers in gebogen vormen; aan de buitenzijde dicht opeen geplante struiken. In ons land hebben de heren 82 De Voorst bij Warnsveld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 22