Tegen de plannen voor wijziging van de havens en sluizen, waardoor een deel van de stad zou worden geïsoleerd en een gevaarlijke wijziging van de stadsstructuur zou plaats vinden, nam de Raad, mede op ons verzoek, stelling. Een inventarisatie van het stadsschoon werd in samenwerking tussen Heemschut en Oud-Harlin- gen opgemaakt. Deze trok de aandacht van Pro fessor Wegener Sleeswijk van de Technische Hoge school, die deze inventarisatie met zijn studenten wil gaan uitbreiden tot een volledige documentatie met opmetingen, enz. De ontwikkeling te Utrecht, waar de Dienst voor Stadsontwikkeling rigoureuze doorbraakplannen ontwierp, wordt nauwlettend gevolgd. In Amsterdam werd het wederopbouwplan- Nieuwmarkt door de Regering afgekeurd; inzake het plan Jodenbreestraat, Mozes- en Aaron- pastorie, en de Weesperstraat was contact met de desbetreffende Wethouder. Aan Oirschot wordt advies uitgebracht inzake de weg die het gemeen tebestuur zou moeten bewandelen om te komen tot herstel van het pleintje, genaamd Vrijthof aldaar. Uit Sittard komen berichten, dat men zich daar onttrekken wil aan het rapport der Stadskern- plancommissie en van de aanwijzingen van de Minister van O.K. en W. ten aanzien van de Wallen. Plannen tot ontluistering duiken steeds weer op. Stadsbeelddorpsbeeld Voorkomen werd, dat de oude kerk te Wilsum (aan de IJssel) zou worden geschaad door de bouw van een hoge, logge school ernaast. Ver zocht werd voor de geprojecteerde bouw van een school dichtbij de kerk te Harlingen een betere plaats te zoeken. Aan het gemeentebestuur van Oirschot werd ad vies uitgebracht over een voorgenomen verbete ring van de straatverlichting aldaar. Aan het gemeentebestuur van Haarlem werd een adres gericht over de ontluistering van de Grote Markt door de aankleding van wat men een kleding magazijn pleegt te noemen. Aan de Ministers van O.K. en W. en Economische Zaken is de samenvatting van een studie toege zonden betreffende de merkwaardige cultuur van het eiland Marken en de mogelijkheid om het algehele verdwijnen daarvan tegen te gaan. Dempingen Halsstarrig blijft al dertig jaren lang het gevaar van demping van de Oude Rijn te Woerden drei gen. Een rapport, samengesteld door stedebouw kundigen ten behoeve van onze Bond, dat aan toonde dat demping van de Rijn slechts stede- bouwkundige en economische schade zou teweeg brengen, heeft te Woerden niet de erkenning, welke het ten volle verdient. Het gemeentebestuur van Dokkum vroeg advies inzake de vervuiling van de zgn. Nauwen aldaar. Te Kollum dreigt opnieuw demping van de Kollumervaart. Het Gemeentebestuur van Gorinchem verkreeg een uitvoerig advies inzake de Lingehaven aldaar, waarbij de stedebouwkundige vormgeving werd bezien. Verzet werd gevoerd tegen de kostbare plannen der gemeente Kockengen tot demping van de Bijleveld in het dorp. In het orgaan werd gewezen op het gevaar, dat de Westerhaven te Groningen zal worden gedempt. Restauraties, oude gebouwen Het gehucht Tweeloo, voor welks behoud ook Heemschut ijverde, zal geheel verloren gaan. De gemeente Meppel weigerde voor de grote school gebouwen, welke ingevolge het vigerende uit breidingsplan onmiddellijk naast het dorpje zou den worden geplaatst een andere plaats aan te wijzen. Daar dit dorpje daarmede geheel in de stedelijke sfeer zou komen te liggen, achtte de Minister van O.K. en W. de hoge kosten, die met behoud gemoeid zouden zijn, niet verant woord. Het dorpsschooltje is overgegaan aan de provincie, die het elders zal herbouwen. In afbraak van de voormalige Admiraliteits gebouwen te Harlingen moest helaas, gezien de slechte staat, worden berust. Een verzoek aan het gemeentebestuur van Gro ningen, meer aandacht te wijden aan de ontsieren de reclames aldaar, werd afgewezen met een beroep op Groningens positie als handelsstad. Dit laatste is een miskenning van ons standpunt. Wij maken geen bezwaren tegen reclame, maar tegen ontsierende reclame. Monumentenwet en -verordeningen Sinds de vorige Algemene Ledenvergadering is de Monumentenwet in ontwerp verschenen. Dat is, zoals wij in ons orgaan aankondigden, een belangrijke gebeurtenis, welke wij met vreugde begroeten. Deze Wet immers zal het gezicht be palen van onze steden en dorpen, zij zal van on miskenbare invloed zijn op het karakter van al onze gemeenten. De betekenis voor de omvang en de waarde van ons nationale cultuurbezit kan onschatbaar zijn. Daarom is het teleurstellend, dat de volksvertegenwoordiging met de behande- 78

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 18