Met ingang van 1 februari werd op haar verzoek aan mejuffrouw D. Windemuller ontslag verleend als typiste. Haar plaats werd met ingang van 15 maart ingenomen door mejuffrouw A. M. ter Kuile. Ons lid, mejuffrouw M. M. Melchers verplichtte ons door vrijwillig administratieve hulp te ver lenen, in het bijzonder ten behoeve van de ledèn- actie. De heer O. J. Wiering verleende zijn gewaar deerde medewerking aan de financiële admini stratie. Orgaan Blijkens de reacties is er grote belangstelling bij onze leden voor het orgaan. Toenemend is de belangstelling van de pers, zoals blijkt uit het weer geven van citaten en het vermelden van Heem- schut's mening. Het oktober- en het december nummer van de 32ste jaargang werden tot een enkel nummer verenigd, dat niettegenstaande besloeg de gehele jaargang 14 pagina's meer dan een normale jaargang. In de 33ste jaargang werd, evenals voorgaande jaren, een nummer aan een stad gewijd, ditmaal aan Maastricht. De gemeente nam hiervan een aantal overdrukken ter versprei ding voor haar rekening. Hoewel de redactie geen gebrek aan kopij heeft, blijft zij zich aantiè- volen houden voor bijdragen van de leden uit het gehele land, opdat een zo duidelijk en veel zijdig mogelijk beeld gegeven kan worden van de stand van de heemschut in geheel Nederland. Dit geldt zowel het signaleren van bedreigingen als het uiten van waardering voor behouden schoon heid. Zoals in de Algemene Ledenvergadering verzocht was, werd bijzondere aandacht besteed aan de Nederlandse boerderijen. Werkzaamheden Een greep uit de werkzaamheden van dit verslag jaar moge U inzicht geven in de zware eisen, welke aan ons zo beperkt geoutilleerde bureaü worden gesteld. Dat nochtans zoveel verzet kon worden is te danken 'aan de nauwe samenwerking met onze elf provinciale commissies en de com missie De Weg in het Landschap, wier van kennis en liefde getuigende adviezen onmisbaar zijn voor het goede functioneren van onze Bond. Uitbreidingsplannen Het kasteel Biljoen te Velp, het kasteel Wylre te Wylre, en het kasteel Sevenaer te Zevenaar werden bedreigd met ombouwing door gemeentelijke uitbreidingsplannen. Voor Wylre is het gevaar, dank zij een krachtige houding van Gedeputeerde Staten van Limburg geweken, Velp schijnt zijn plannen te hebben laten varen, en ten behoeve van Sevenaer is een adres aan de Kroon gezonden. Het kasteel van Haamstede dreigde door een weg te worden afgesneden van zijn bos, de gemeente raad verwierp echter het betrokken ontwerp- uitbreidingsplan. Het adres tegen de voorgenomen bebouwing en industrievestiging bij het 16de-eeuwse buiten ,^De Oliphant" te Heenvliet-Nieuwesluis leidde niet tot het door ons gewenste resultaat. Wij zijn overtuigd dat men dit later betreuren zal. Bezwaren tegen de opoffering van de Minne Finne bij Grouw aan industrie-terrein werden door Ge deputeerde Staten van Friesland grotendeels erkend. Gedeputeerde Staten van Noordholland keurden op ons verzoek de bebouwing van het terrein, waarop zich eens de Aelbertbergh, het grafelijke landhuis te Bloemendaal, verhief, niet goed. Evenzeer keurden zij de stichting van twee toren huizen aan de rand van het natuurreservaat het Naaldenveld af, welke beslissing in hoger beroep door de Kroon werd bevestigd. Verzet wordt nog gevoerd tegen het uitbreidings plan der gemeente Rijswijk, waarvoor de 17de- eeuwse Doelen zouden moeten wijken. (Een van de zeer weinige landelijke doelen die nog over zijn). Evenzo tegen de gemeente Hummelo en Keppel, waarbij de esgronden rondom Hummelo door een verkeersweg zouden worden doorsneden. Een minder storend tracé zou hier mogelijk zijn. Geadresseerd werd tegen de plannen van 's-Her- togenbosch, alwaar men een concertzaal en muziekschool wil bouwen vóór de wallen en in het Bosse Broek. Evenzo tegen een uitbreidingsplan van Broek-in- Waterland, dat grote schade zou toebrengen aan het dorpsschoon onder de vlag van sanering. Dc plannen tot stichting van zomerhuizen in het unieke natuurgebied van de landgoederen Laus- wolt en Olterterp te Beetsterzwaag vonden ons als tegenstander. Een adres werd gericht tegen de plannen van Loenersloot, waardoor de 17de-eeuwse dorps herberg en de 18de-eeuwse rentmeesterswoning van het kasteel Loenersloot worden bedreigd in hun bestaansmogelijkheid. SaneringenKernplannen Op verzoek van het gemeentebestuur adviseerde de Commissie Stad en Dorp in Friesland over de verbetering van het Marktplein van Dokkum. Gemeente- en Provinciaal Bestuur werden ge waarschuwd voor de onbevredigende wijze, waar op de saneringen te Harlingen werden voorbereid. 77

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 17