plaatst de zijgevels evenwijdig aan de kavelgren- zen en gedraagt zich vrijwel onafhankelijk van de weg. Deze plaatsing heeft tot gevolg een goede ver deling van de erfruimte rondom het huis, maar ook voor de schoonheid van Broek zijn de gevol gen van belang. Door het naar voren komen en terugwijken van de bebouwing ontstaan steeds insnoeringen en besloten ruimten in het dorps beeld, waarvan weer het gevolg is, dat telkens andere aspecten en nieuwe doorkijken zichtbaar worden, hetgeen telkens opnieuw verrassingen van grote bekoorlijkheid met zich brengt. Het is ons bestuur duidelijk, dat men bij een nieuwe uitbreiding deze vorm niet zal willen imiteren. Het vraagt zich echter af, of het bij die gedeelten van het plan, die op de bebouwde kom betrekking hebben, nodig is, de bebouwing op den duur even eens in de uniforme rij terug te dringen. Men zou daarbij tevens kunnen overwegen, dat de vorm van de kavels zich daartoe niet steeds zal lenen zodat de herbouw van sommige panden wel op grote moeilijkheden zal kunnen stuiten, die tot schade zullen leiden. Met handhaving van de huidige toestand, uiteraard met enkele correcties waar daaraan behoefte bestaat, zou daarom niet uitsluitend het dorpsschoon gebaat zijn. Op verwante wijze geldt dit bezwaar ook voor de plannen voor Uitdam en Zuiderwoude, waar de wisselende plaatsing der panden deze dorpen, in feite lintbebouwing, voor eentonigheid behoedt. Deze dorpen missen een zwaartepunt, een cen trum voor de dorpsgemeenschap. Ook het huidige plan voorziet daarin niet. Nadat het bestuur van de Bond Heemschut zich vergeefs tot de Raad van de Gemeente Biroek-in- Waterland had gewend in maart 1953, richtte het zich thans tot Gedeputeerde Staten van Noord holland, met het verzoek niet over te gaan tot goedkeuring van het herziene uitbreidingsplan. Woonschepenwee De misstanden en vooral de storm om de Vlot- 72

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 12