de 120 adellijke bezittingen, welke eens Rijnland hebben gesierd. Haar betekenis wordt mede be paald door de grote landschappelijke waarde van de bijbehorende parken, hier open weide landschap en donker oprijzend geboomte. Het Gemeentebestuur van Voorschoten, dit beseffend, verbood bij de eerste vaststelling van het uit breidingsplan op 12 april 1950, de bouw van kassen op de gronden, grenzende aan de voor noemde buitens. Dat gaf geen aanleiding tot ver zet. Nu echter zijn, overigens niet door belang hebbenden, bezwaren ingediend tegen deze be palingen en hebben Gedeputeerde Staten ge meend, voor een belangrijk deel van de betrokken gronden alsnog bebouwing te moeten toestaan. Aangezien de Veurseweg, waarlangs zich deze 400 m diepe strook uitstrekt, een van de prachtig ste uitzichten biedt op de beide buitens, gezien het drukke gebruik dat er van deze weg wordt ge maakt, waardoor dit uitzicht door tallozen kan worden genoten, moet dit als een zeer ernstige aantasting van het landschap worden beschouwd. Het Bestuur van de Bond Heemschut vermag niet in te zien, dat afweging van de belangen der tuin bouw in het algemeen, in het onderhavige geval tot het opofferen van deze landschappelijke schoon heid zou moeten leiden. De in de provincie Zuid-Holland toch al zo schaarse recreatie-ruimte maakt het noodzakelijk, dat aan de behoeften van de tuinbouw niet door incidentele maatregelen wordt voldaan, maar dat deze in groter verband worden bezien, zodat afweging tegen andere belangen, waaronder die der recreatie, mogelijk wordt. Uit dien hoofde heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich tot de Kroon gewend en ver nietiging van het voornoemde besluit van Gedepu teerde Staten gevraagd. Op naar de eenheidsboerderij Het voorlopige verslag en de memorie van ant woord van de begroting 1956 van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting biedt een vraag en antwoord, welke wij onze leden niet mogen onthouden. Enige Kamerleden vroegen de Minister of deze een overzicht kon geven van de studies en pogin gen, welke worden ondernomen om tot een ver antwoord goedkope bouw van bedrijfsgebouwen in de landbouw te komen en welke resultaten er reeds bereikt zijn. De Minister antwoordde o.m. „dat nog geen verantwoorde, aanmerkelijk goed kopere bouw van bedrijfsgebouwen in de land bouw mogelijk is gebleken. Andere dan traditio nele typen van boerderijen werden ontwikkeld en tot uitvoering gebracht, hier en daar kon een verdergaande normalisatie van onderdelen worden bereikt, doch dit leidde doorgaans niet tot kosten verlaging. Wel werd het voordeel van arbeids besparing tijdens de bouw verkregen. Krachtige pogingen worden in het werk gesteld een gestan- dariseerd en eenvoudig type bedrijfsgebouw ingang te doen vinden, dat aan de behoeften voor ver schillende bedrijfsgrootten van weide- en gemeng de bedrijven zal kunnen worden aangepast." Het komt ons voor, dat deze krachtige pogingen leiden moeten naar het karakterloze resultaat van een eenheidsboerderij. Uibreidingsplan Broek in Waterland Het besluit tot de gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan voor de Gemeente Broek in Waterland heeft bij het bestuur van de Bond Heemschut ernstige bedenkingen opgeroepen. De schoonheid van het dorp Broek is niet enkel te danken aan de nog aanwezige fraaie bebouwing, maar ook aan de situering daarvan. Deze wijkt nl. ten sterkste af van het stedelijke gebruik, waar bij de panden in een rooilijn staan, evenwijdig aan de straat. De bebouwing in Broek daarentegen 71 Broek in Waterland De ingang van een van de huizen die gesloopt moeten worden, teneinde een fraaier uitzicht op de kerk te verkrijgen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 11