muurtjes, waarop stenen be- ren, de stadsgrachten en de wallen en kwamen zo de stad binnen. Bij de ontman teling van de vesting werden al deze muurtjes opgeruimd en kwamen Boterdiep, Dam- sterdiep, Winschoterdiep en Hoornse diep in open ver binding met de vroegere grachten. Het Hoendiep werd doorgetrokken tot in de Westerhaven. In dit verband willen wij nog even noemen het zes regelig 17de-eeuwse versje op de stad Groningen: Zeven poorten, die te landwaert gaen, Zeven straten, die aan de Vismerckt staen, Zeven diepen, die ter stadt uitkomen, Zeven pijpbruggen op de waterstroomen, En vijf deuren aan St. Martens kereken, Dat zijn vijf Groninger mereken. Rekent men het Hoendiep bij de diepen „die ter stadt uitkomen", dan zijn er toch niet meer dan zes! Het Boterdiep eindigde in de stad tegen het Schui- tendiep, bij de Ebbingebrug, maar de andere vier diepen, dus Reitdiep, Hoornse diep, Winschoter diep en Damsterdiep stonden met elkaar in ver- binding. Verder was er nog in de stad het Zuider- diep met zijn verlengde naar het oosten, het Kat- tendiep, als verbinding tussen Schuitendiep en A. In de binnenstad verdween dus alleen het Zuider- diep-Kattendiep, gedempt met aarde van de stads wallen. De nieuwe verbinding tussen Schuiten- diep en A werd nu het Verbindingskanaal. Zo bleef de toestand tot 1910, toen het Binnen- Boterdiep werd gedempt. Tot 1918 kwam er verder geen verandering; het gebied ten oosten van de stad, de zgn. Ooster- stadshamrik, lag nog bijna geheel ongeschonden. Ook de stadsgracht daar ter plaatse, van de bovengenoemde sluis achter het Jodenkerkhof tot het Damsterdiep, lag nog onberoerd. Toen kwam hier de grote uitbreiding, met de aanleg van de Petrus Cam- persingel, die gedeel telijk op de oude stads gracht rond de Poele dwinger werd aange legd. Het Goorecht- kanaal werd gegraven, maar later gedeeltelijk weer gedempt en ge deeltelijk in een aantal vijvers veranderd. Als verbinding met de gas- 16 Gezicht van de Steenhouwerskade naar het westen. In de verte de weg Westerhaven geheten. Foto B. van dor Veen Czn. Gezicht van de Westerkade naar het oosten. In de verte de Praediniussingel. Foto J3. van dor Veen Cxn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 24