bezien van de inventarisatie in het oog springen, er zijn daarnaast toch nog een aantal wensen die wij gaarne vervuld zouden zien. Daar is in de eerste plaats een krachtig beleid van de overheid tot stimulering van restauraties. De gerestaureerde huizen zijn nog op de vingers te tellen, en het is dringend nodig, wil het stadsbeeld zijn luister behouden, dat hierin snel verandering komt. Een doelbewust beleid van het Gemeente bestuur, in samenwerking met Oud-Harlingen zou hier de weg kunnen banen. Daarbij zijn nodig een niet te kleine som op de gemeentebegroting voor subsidies, herziening en uitbreiding van de gemeentelijke monumentenverordening, een goede opslagplaats voor afbraakmaterialen van oude huizen uit het saneringsgebied (deuren, kozijnen, kasten, balken, pannen en baksteen, enz.) en stimuleren van de toepassing daarvan. Voorts zou het wenselijk zijn een goed bestratings plan te vervaardigen. In de vorige eeuw zijn vele grachten gedempt: Brouwersgracht (nu -straat), Schritsen, Lanen, Wortelhaven (Simon Stijlstraat), Turfhaven (Heiligeweg) en Voorstraat. Een ver antwoorde indeling van de bestrating en royale boombeplanting zijn in vele gevallen nodig om de veelal vrij brede straatprofielen te breken. Zo vertoonde het Schritsen tot voor kort een zeer aantrekkelijk profiel, bestaande uit drie klinker- banen, van elkaar gescheiden door stroken be straat met veldkeitjes, waarin boombeplanting. Bij een vernieuwing van deze stroken zijn echter onlangs gewone keien aangebracht, waardoor de levendigheid en de charme van deze „vloer" sterk is verminderd. Het is bekend, dat het Gemeentebestuur van Har- lingen herhaaldelijk blijk gaf van belangstelling op dit terrein, o.a. door de restauratie van het raadhuis die op het ogenblik in uitvoering is, en waaraan zeer veel aandacht wordt besteed, zodat wij vertrouwen, 'dat deze inventarisatie mede de stoot tot een actieve politiek van stads- behoud en stadsherstel zal kunnen geven. 12 Een gave reeks panden, waaronder statige rederswoningen, omgeeft het weidse bekken van de-Noorderhaven. Foto Joh. Spékle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 20