- *•- eenvoudige oudere gebouwen, die niet tussen belangrijker monumenten staan, maar een stads gezicht dat hoofdzakelijk uit uiterst sobere be bouwing bestaat zodanig opfleuren, dat de aan trekkelijkheid van het totaal in belangrijke mate juist van deze panden afhankelijk is. Het zal intussen mogelijk blijven over de betekenis van deze of gene percelen van mening te ver schillen, een feit blijft dat de inventarisatie aan toont, welk een bijzonder gaaf geheel de binnen stad van Harlingen is gebleven, met als hoogte punten Noorderhaven, Voorstraat, Grote Brede Plaats en Kleine Brede Plaats. Houdt deze inventarisatie nu in, dat het stads beeld in deze vorm moet worden geconserveerd, moet verstarren? Geenszins! De gebouwen die in de beide eerste categorieën voorkomen zal men, zolang dit maar redelijkerwijs mogelijk is, willen behouden; bestemmingswijzigingen zijn hier moge lijk, mits de nieuwe bestemming zich aan het huis kan aanpassen. Het zal wèl nodig zijn op grond van art. 43 Woningwet een regeling voor de be bouwde kom te scheppen, die de,,levensvatbaar heid" van deze panden zal verhogen en bestendi gen. Daarnaast geeft de inventarisatie een inzicht in de betekenis van de verschillende stadsdelen, waarvan het belang in het oog springt, indien men bedenkt, dat tal van straten of liever stegen in Harlingen aan een sanering toe zijn. Voor het gebied ten Noorden van de Zoutsloot is zo'n saneringsplan reeds opgemaakt; het houdt echter zo weinig rekening met de oude bebouwing en de structuur van het stadsplan, dat hiertegen ernstige bezwaren o.a. door onze bond zijn geuit. In no. 3 van de vorige jaargang konden wij onze instemming betuigen met het zeer verzorgde dempingsplan voor het ver vallen en achterop geraakte deel van de Zoutsloot. Wij sprekendaarom de hoop uit, dat het saneringsplan slechts een kleine zijstap zal zijn, en dat plannen voor de sanering van andere buurten weer met even veel zorg zullen worden opgemaakt als het dem pingsplan, waarbij meer rekening zal worden gehouden met de aantrekkelijke oude bebouwing. Met name geldt dit voor de omgeving van de Grote Kerk. Dit op een terp gelegen gebouw maakt een nog eens zo rijzige indruk door de krans van bescheiden huisjes die er om heen is gelegen. Een belangrijk deel van de bebouwing is oud; van de nieuwere panden zijn de meeste eveneens bescheiden van omvang. Het gevaar dreigt dat deze ring, die na herstel en modernisering een zeer aantrekkelijke en rustige vestiging voor bejaarden zou kunnen opleveren, zal worden doorbroken voor een moderne, grote halschool, die in dit milieu moei lijk denkbaar is. Zijn dit de meer actuele problemen, die bij het 10 De Zuidzijde van de Noorderhaven: Renaissance, Lodewijkstijlen en Empire eendrachtelijk bijeen. Foto P. Sulr De „Dom" van Almenum beheerst zijn bescheiden omgeving. Zinrijke onderschikking van woonhuis aan Godshuis. Foto F. C. D. Popken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 18