Corneille F. Janssen HARLINGEN, VERMAERSTE ZEESTADT IN VRIESLANDT Harlingen neemt onder de Nederlandse haven- Ossenmarkt en Zuiderhaven; de terp van Alme- steden een zeer eigen plaats in. Niet aan de Noord- num met de kerk lag nog buiten de wallen. In zee maar aan de Waddenzee, ten halve nog 3 fazen werd de stad uitgelegd, achtereenvolgens Zuiderzeestad (de enige waar de zilte zeelucht naar het noorden, oosten en zuiden, waardoor nog door de straten waait!), zonder overgang resp. in 1578 en 1597 de ruime Noorder- en Zui- aan de wijde watervlakte gelegen; zijn ligging derhaven tot stand kwamen. in Friesland voegt hier nog een eigen karakter- In deze vorm ging de stad een periode van grote trek toe. bloei tegemoet, die tot in de 18de eeuw voort- Ontstaan als terpnederzetting in het binnenland, duurde. Haringvisserij en walvisvaart werden rondom een kerk gelegen, droeg Harlingen aan- beoefend; zoutketen, pannen-, tegel- en potten- vankelijk de naam Almenum; reeds in de 8ste bakkerijen, kalkbranderijen, houtzaag- en papier eeuw zou hier een houten kerkje zijn gebouwd, molens, weverijen van zeildoek en andere stoffen, Door afslag van land bereikte de zee omstreeks zeepziederijen en jeneverstokerijen, vulden de 1300 Almenum; tussen de kerk en de kust ont- stad met hun bedrijvigheid, en zorgden voor een stond in die jaren een nieuwe handelsbuurt, wel- welgevuld exportpakket, aangevuld met (hoe licht onder leiding van het geslacht Harliga of kan het anders?) kaas, boter en bakstenen. Harns, waarmede de naam zowel in zijn Friese Ook de import was belangrijk: hout, granen, als „Hollandse" versie zou zijn verklaard. hennep, teer, pek en Engelse steenkool. Te eniger tijd, het is niet erg duidelijk wanneer In de 19de eeuw is in deze bloei een stilstand of van wie, verkreeg de handelsbuurt stadsrecht, ingetreden. De havens werden te klein, het Van deze nederzetting vormden en vormen nog Admiraliteitscollege, sinds de 17de eeuw in de Grote Breede Plaats en Voorstraat de hartader; stad gevestigd, werd opgeheven, alleen de visserij een gracht, waarvan alleen nog het meest ooste- bleef, zij het in bescheiden vorm, bestaan: de lijke gedeelte over is, doorsneed deze ader over laatste walvis werd in 1850 gevangen, zijn volle lengte, en vormde aanvankelijk de haven. Pogingen tot verbetering der havens slaagden Het heeft tot het eind van de zestiende eeuw ge- pas in 1870; al met al bleef Harlingen een stille cluurd voor Harlingen zich krachtig ging uit- plaats, die eerst in deze eeuw, na verdere terug breiden. De stad omvatte toen het gebied tussen gang in de eerste jaren, een economische opleving Noorderhaven, Rommelhaven, Noordijs, Turf- zou ondergaan. haven (thans Heilige Weg), Schritsen, Grote De stilstand inde 19deeeuwheeftvoorhetstadsbeeld van Harlingen alleszins heilzame gevolgen gehad: wèl is er veel afgebroken, dat men thans als een kostbaar bezit zou koesteren (we denken vooral aan de sier lijke stadspoorten: zeven land- en vier waterpoorten) maar de af braak heeft niet zo'n omvang aangenomen dat de oude schoon heid van het stadsbeeld is ver loren gegaan. Integendeel! Het is verwonderlijk hoe klein het aantal wérkelijk 8 Bij de Stadhuisbrug in de Noorderhavcn wordt een pittig en aantrekkelijk stadsbeeld gevormd met eenvoudige middelen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 16