1 •I t 1111)1 m het Utrechtse landschap te doen behouden. Hij is thans eigendom van de gemeente Wilnis, die zich zal inspannen dit steeds schaarser wordend element in het Nederlandse landschap te bewaren. Een pluim voor Wilnis dat hiermee een wiekend voorbeeld geeft aan vele andere gemeenten! De Minne Finne in Grouw (Fr.) Door de gemeente Idaarderadeel is voor het dorp Grouw een uitbreidingsplan vastgesteld, waarbij de „Minne Finne" tot industrieterreinen zijn bestemd. Het uit diverse percelen bestaande terrein behoort tot de weinige in de onmiddellijke nabijheid van het dorp resterende gronden, die uit landschappe lijk oogpunt van grote betekenis moeten worden geacht. De graslanden, die nog een aanzienlijke opper vlakte beslaan met midden daarop twee hoge bomen, worden aan de oostzijde omgeven door een fraaie groene strook, bestaande uit wilgen met een smal verhard pad, waarlangs de zeilers de diverse steigers voor hun vaartuigen kunnen bereiken. Op enkele punten kan men door de beplanting heen over het meer zien. Een goed onderhouden spinnekopmolen verhoogt de schoon heid van het landschap in niet geringe mate. De mooie bakstenen-toren „njet. zadeldak, een domi nant, die op ontelbare etsen en schilderijen is vast gelegd, wordt nog vrijwel ongehinderd gezien. Toch is de fabriek van de N.V.Volma gelegenten noordwesten van het onderhavige terrein, de omgeving reeds in ongunstige zin gaan beïnvloe den. Dit valt in de eerste plaats op door het ver schil in vormgeving van het utiliteitsgebouw tegenover de oude woonhuizen en in de tweede plaats door de schaal. De toestand waarin het hiervoor genoemde gebied ver keert, zal op den duur daar niet kunnen worden bestendigd, in dien de bestemming tot industrie terrein wordt gehandhaafd. Vermoedelijk is daarbij in de eerste plaats gedacht aan uitbrei ding van het tegen het gebied van de Minne Finne gelegen bedrijf van de N.V. Volma, doch de kwestie van werkverschaffing in het algemeen zal wellicht tevens tot uitgangspunt hebben gediend. Nu bevindt zich ten westen van meergenoemd bedrijf een gebied, dat nodig aan sanering toe is, en bij het amoveren van de hierin voorkomende panden zal in deze richting onge twijfeld expansie kunnen worden geboden. Dat een saneringsplan niet altijd van lange duur be hoeft te zijn, bewijst wel de doorbraak binnen Grouw van het Halbertsmaplein af in oostelijke richting, een project, dat in zeer korte tijd tot stand gekomen is door opruiming van een groot aantal krotten. Een saneringsplan ten westen van de gebouwen van de N.V. Volma zou daarom kunnen worden overwogen. Een utiliteitsgebouw als dat van deze firma b.v. is al vrij hoog. Niet alleen van de gere serveerde groene strook af, doch ook van het meer zullen industriegebouwen in welke vorm ook, ongetwijfeld storend werken. Het pittoreske dorps silhouet, waarmee duizenden watersportlief hebbers sinds jaren vertrouwd zijn geraakt, zal, indien het plan tot uitbreiding van het industrie areaal wordt aanvaard, langzaam maar zeker plaats maken voor een dorpsbeeld, waarin indu striegebouwen in plaats van de toren zullen gaan overheersen. Daarmee zou behoud van het be trokken, voor recreatie zo belangrijke terrein, niet kunnen worden verzekerd. Men zou wellicht de mening kunnen koesteren, dat bij vergroting van de bestaande groene zoom en bij vaststelling van een maximum bebouwings hoogte het middenterrein toch voor industrie zou kunnen worden vrijgegeven. Naar het oordeel van ons, bestuur mag men aan de juistheid van deze mening twijfelen. Groenstroken vormen geen afdoend scherm om industriegebouwen heen. Het is hierom, dat het bestuur van de Bond Heemschut 4 De Minne Finne te Grouw ."Foto Ir. !D. A. Arkenbout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 12