introduceerd moet worden het middel van de fiscale tegemoetkoming, waarbij men kan denken aan de regeling, welke thans reeds in de Natuurschoon- wet is neergelegd. Terecht wordt ten aanzien van art. 16 derde lid aangevoerd, dat bij het voorstel omtrent de te verlenen subsidie, het een averechtse werking kan hebben, als rekening wordt gehouden met de draagkracht van de eigenaar. Het bezwaar bestaat immers, dat rijksinstellingen ervan weer houden worden beschermde monumenten aan te kopen. Dit zou te betreuren zijn, omdat juist aan dergelijke instellingen de zorg voor en het beheer over monumenten dikwijls het best kan worden toevertrouwd. Molens Onze Zaanse correspondent bericht ons: Door een firma uit Wormerveer zou een construc tie zijn ontworpen voor een automatische bedie ning van de weidemolentjes, zodat het voornaamste bezwaar tegen hun handhaving: dat de boeren ze zo dikwijls moeten nalopen, vervalt. De Ooievaar te Zaandam, reeds in 1622 te Assen delft genoemd, in 1670 naar Zaandam verplaatst, tot het eind van de negentiende eeuw als oliemolen in gebruik, daarna nog een tijdje als doppenmolen, en thans door een motor gedreven, zal worden her steld. Kosten 50.000.die thans bijeen zijn. De molen staat aan de Zaanse schans, waar het Zaanse buurtje zal komen. De restauratie van de molen de Dood is voltooid. Door moeilijkheden met de eerste molenmaker is dit bijna een jaar vertraagd. De molen staat tegen over de Zaanse schans, aan de andere kant van de Zaan. De onderhandelingen over een mogelijke overplaat sing van de Gekroonde Poelenburg (paltrok, in 1733 genoemd, in 1903 afgebrand, waarna de uit 1869 daterende grote paltrokmolen de Loco- g motief uit Koog aan de Zaan naar deze plaats werd overgebracht) naar de Zaanse schans zijn nog gaande. De molen is niet meer in bedrijf, in de bijgebouwen wordteen houtzagerij en -handeltje f gedreven. -**_A In Zaandam, westzijde staat aan het eind van het Blauwe Pad de kleine, achtkante, geheel met hout beklede specerij molen, Indië's Welvaren. De molen is nog ten volle in bedrijf, en maalt specerijen voor bakkers en slagers. In verband met sanerings plannen van de gemeente Zaandam moet de molen verdwijnen. Te hopen is, dat ook deze naar de Zaanse Schans kan worden overgebracht. De pelmolen „Het Prinsenhof" te Westzaan is aangekocht door de N.V. Kon. Pellerij Mercurius v/h Gebr. Laan te Wormerveer. De molen zal weer als pelmolen hersteld worden, terwijl in de schuur een museum van het pelbedrijf zal worden ingericht. Gestampte steen was vroeger een gebruikelijk schuurmiddel. Het werd gestampt in kleine mo lentjes, zgn. speelmolentjes, die hoofdzakelijk voor het genoegen van de eigenaar werden gebouwd, en dan ook veelal zeer fraai waren. Er zijn nog maar enkele speelmolentjes overgebleven. Eén daarvan, de Windhond, staande aan het Meester Cornelis- pad te Zaandam, zal, eveneens in verband met saneringsplannen moeten verdwijnen. Het zal worden overgeplaatst naar de Zaanse Schans. De mosterdmolen De Huisman is van het Blauwe Pad te Zaandam overgebracht naar de Zaanse Schans. De molen van Wilnis (U.) Op bijgaande afbeelding ziet men de windkoren molen van Wilnis (U.), daterend uit 1823, die in 1947 onder slopershanden dreigde te vallen. Maar, dat had niet de zin van het Wilnisser gemeente bestuur. In samenwerking met Rijk, provincie en de burgerij van Wilnis is het mogen gelukken de molen te herstellen en zijn dominerende plaats in sr.*2% 3 0e Windkorenmolen tè Wilnis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 11