t-i "lEJOI 1 1 ook de bovenverdiepingen worden verminkt, is volstrekt niet denkbeeldig. Het merendeel van de waardevolle panden, welke nu in gebruik zijn door bodediensten, zal na deskundige restauratie uit nemend geschikt te maken zijn voor woning, winkel of kantoor dan wel een combinatie van deze bestemmingen. Een ontwikkeling in deze zin, ware, volgens ons bestuur, te leiden door een regeling ex. art. 43 Woningwet, gecombineerd met een rooilijnenbesluit volgens art. 2 dezer Wet. Beide regelingen zouden zorgvuldig gedetailleerd kunnen worden, teneinde aan de individuele mogelijkheden van de verschillende panden recht te doen. Het is weinig bemoedigend, dat een der gelijk adres dat uitsluitend het belang van de schoonheid van Amsterdam voor ogen heeft slechts met een kort bericht van ontvangst werd beantwoord en in februari 1956 nog niet bevredi gend behandeld werd. Niet dat dit ongewoon is in Amsterdam, maar na de tegemoetkomende mondelinge mededelingen van bestuurszijde in de Gemeenteraad had men ook graag de bewijzen daarvan ontvangen. Men moet niet enerzijds op burgerzin aandringen en anderzijds de stem uit de burgerij negéren. Scholenbouw Aan de Raad der Gemeente IJsselmuiden werd geadresseerd inzake de plannen tot verhoging met een verdieping van het bijzonder lelijke school gebouw achter de kerk te Wilsum. Deze verdieping zou met een flauw hellend zadeldek worden afge dekt. Niet alleen verwacht ons bestuur, dat de plaats van de kerk in het dorpsbeeld wordt ont wricht, maar ook dat het gehele aanzien van Wil sum zal worden geschaad. Aangedrongen werd, te bevorderen, dat uitbreiding van de school op andere wijze zal geschieden. De Raad stelde het adres in handen van B. W. om prae-advies. In een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noordholland werd bedenking geuit tegen het plan van het Gemeentebestuur van Bergen (Nh.) om in het Vinkenkrocht, een ongerept bosterrein, een school, te doen oprichten. Dat een Gemeente bestuur eerst een terrein aankoopt om het tegen bebouwing te beschermen en als natuurschoon te bestemmen en het daarna verkoopt om er een school te bouwen, moet ernstig betreurd en afge keurd worden, aldus het bestuur van onze bond. Pleinwand te Ulm Een onzer leden wijst er terecht op, hoe men bij de herbouw van de pleinwanden voor de Dom te Ulm erin geslaagd is, de nieuwe bebouwing als massa en vorm in het karakter te houden van de vroegere pleinwanden en ook van de gespaarde gevels. En tóch zal niemand kunnen beweren, dat niet voldaan is aan de eisen, die men tegenwoordig stelt aan „moderne" winkelpanden. De bijgaande foto verduidelijkt dat. Ontwerp-Monumentenwet en Vereniging van Nederlandse Gemeenten De Vereniging van Nederlandse Gemeenten z_opd aan de Tweede Kamer een adres betreffende het ontwerp-Mopumentenwet. Zij uit daarin Baar bezorgdheid over de centralistische opzet van dit ontwerp. Wij menen, dat dit een overdreven vrees is, welke allerminst gerechtvaardigd wordt door de ervaring, welk in de afgelopen jaren reeds werd verkregen bij het hanteren van de Tijdelijke Wet en het daarbij betrokken optreden van de Rijk- dienst voor de Monumentenzorg 'en de Monm mentënraad. Integendeel, de grote voordelen daarvan zijn duidelijk aan het licht getreden en verdienen daarom in de wet te worden vastgelegd. Nadat de Nederlandse monumenten zo lang vogel vrij zijn geweest en onherstelbare offers hebben gebracht ten koste van het stads-^ en landschaps- schoon, doet het welhaast ridicuul aan te lezen, dat ér een regeling in de wet worde opgenomen, waarin het primaat van de monumentenbescher- ming kan worden doorbroken, indien dit paar het oordeel van de Minister, belast mef de zorg voor de ruimtelijke ordening, een onafwendbare eis is. Overigens komen in het adres tal van kleinere waardevolle wenken voor, waarvan wij in het bij zonder releveren de vraag, of ip de Wet niet ge- 2 r-— iar- r.__3fe fe»<C»&VV»E- m tp lB|K«Wtt t Ulm aan de Donau. Moderne pleinwand tegenover de Dom.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 10