interessante rhythme van ver nieuwing en verval vinden wij overal terug. Bij het beoordelen van de toe stand waarin een gebouw ver keert moet men een onderscheid maken tussen verval dat ver oorzaakt is door het ontbreken van het normale- of grote on derhoudswerk of door een con structieve afgeleefdheid. Het eerste geval, waarbij het pand er dikwijls veel minder toonbaar uitziet, is niet vanzo'n ernstige aard als het laatste. Over het algemeen zullen de sociale vervalverschijnselen het bouwkundig verval sterk bevor deren; vooral het uitwonen van Naast deze sociale vervalverschijnselen staat het de huizen wordt er sterk door in de hand gewerkt, bouwkundig vervalproces. Ook dit is meestal niet Wij treffen vele gevallen aan, waarbij een oud huis zo'n enkelvoudig gegeven als men geneigd is te in gebruik genomen werd voor zeer slecht passen denken. Het normale onderhoud, zoals de kleine de doeleinden en door jarenlang wanbeheer geen reparaties aan dakbedekking, goten, vensters en onderhoud meer kreeg en zodoende op het eerste deuren en ook het schilder- en voegwerk is een zich gezicht tot op de draad versleten lijkt. Bij nadere steeds herhalende verzorging die ieder gebouw beschouwing blijkt dan dat het pand constructief eist. nog intact is en men volstaan kan met een algehele Groot onderhoud zou men de werkzaamheden herziening van vloeren, muren, plafonds, trappen; kunnen noemen die slechts één of tweemaal tijdens deuren enz. Hoeveel kosten hieraan ook Verbon- de levensduur van een pand voorkomen, zoals het den mogen zijn, toch zijn dergelijke gevallen tot in vernieuwen van de kap, topgevels, stoep ed. Deze noodzakelijke herstellingen zijn vaak het uit gangspunt voor ingrijpende verbouwingen waar bij ook het inwendige veranderingen ondergaat. Tenslotte is soms herstel nodig van de construc tieve delen van een bouwwerk, als funderingen muren en balklagen. Deze zeer omvangrijke re paraties kwamen bij de gewone huizen zelden voor. Als dergelijke herstellingen noodzakelijk bleken ging men meestal tot nieuwbouw over. Doch bij grotere bouwwerken zoals kerktorens heeft men vaak belangrijke constructieve herstellingen toe gepast. Wanneer wij de geschiedenis van een willekeurig huis nagaan, dan blijken er buiten de steeds weer kerende onderhoudswerkzaamheden, die hun spo ren nagelaten hebben in talrijke verflagen e.d., steeds enkele grote herstellingen te hebben plaats gevonden. Zo werd meestal eenmaal per eeuw ieder huis opgeknapt en gemoderniseerd. Dit 24 De Zandhoek vóór de restauraties In het voorhuis van Zandhoek 4 (het derde huis op de foto blz. 26) foto Monumentenbureau Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 16