mï ÊM ƒ47.000.- zal moeten worden gevonden. De Her vormde gezinnen in Diever brachten 2-1.000.- hiervan bijeen of wel gemiddeld 50.- per gezin. De kerk en toren zijn zeker restauratie waard. De toren is grotendeels uit de 12de eeuw, met een latere bovengeleding waarop een ingesnoerde naaldspits. De kerk is driebeukig en dateert in aanleg uit de 14de eeuw; in de 15de eeuw is het koor met een Zui- der zijkoor vergroot. In 1621 werd de kerk na brand hersteld; wellicht zijn toen de afzonderlijke kappen van de zijbeuken weggenomen en ver vangen door een doorschietend zadeldak dat het gehele gebouw thans overdekt. De gewelven zijn later gesloopt, en vervangen door een vlakke, nu verteerde, zoldering. De toren wordt sinds het begin van deze eeuw ont sierd door grote ijzeren ankers, die een instorting moeten voorkomen. De daken lekken en vertonen gaten, kortom „herstel is dringend noodzakelijk. Gaarne wekken wij onze leden op, dit herstel te steunen: bijdragen kunnen worden gestort op Postgirorekening 641200 van de Penningmeester van de Commissie tot Restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Diever. MIEDUM Ten Noorden van Leeuwarden staat op een be plant kerkhof de toren van Miedum; met zijn groene omgeving een aantrekkelijk punt in het vrij kale land rondom de Friese hoofdstad. De kerk die erbij behoorde is sinds lang verdwenen, de kerkelij ke gemeente met die van Lekkum samengevoegd. Als wij de toren een naam zouden moeten geven, zouden we hem de toren der tegenstrijdigheden noemen. Allereerst spreken de geschreven bronnen elkaar tegen. De onvolprezen Van der Aa verklaart: „Vroeger stond hier eene kerk, met een torentje, doch zonder orgel, welke omstreeks 1630 gesticht werd. Zij is voor enige jaren afgebroken, doch de toren is alleen blijven staan." 9 De toren van Mieclum

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 17