BOEKBESPREKING Dr. Ir. Johan van Veen, Land Below Sea Level, 's-Gravenhage, L. J. C. Boucher 1953 (ill.) Een beknopte maar uiterst heldere inleiding over de structuur van ons vaderland verscheen onder bovenstaande titel. Voor de tekst die tevens een overzicht van de geschiedenis van ons land omvat, en de talrijke afbeeldingen die de landschappelijke schoonheid bovendien alle recht doen wedervaren, niets dan lof. De vertaling is, voor zover wij konden nagaan, uitstekend Amerikaans, hetgeen soms, getuige een in onze ogen eigenaardige opmerking over het Oranje-huis, zijn bezwaren heeft. Wat echter niets afdoet aan onze grote waardering voor dit ge schriftje, dat bij uitstek geschikt lijkt, bij vreemde lingen begrip te wekken voor onze dierbare ,,put" aan de rand van de Noordzee. C. F. J. Het restaureren van Historische monumenten, misverstanden, moeilijkheden en mogelijkheden, (ill. f 1,50. In 1927 gaf de (toen nog niet Koninklijke) Neder landse Oudheidkundige Bond een geschrift uit, getiteld „Grondbeginselen en Voorschriften voor het Behoud, de Herstelling en de Uitbreiding van oude bouwwerken", en waarvan de inhoud neer kwam op de grondregel „Behouden gaat vóór ver nieuwen". Daarmede werd de laatste aanval gedaan op de ideeën van Cuypers en de zijnen, die immers Gothische of Barok-toevoegsels aan een Romaanse kerk vernietigden om ze te vervangen door „stijlzuivere Romaanse" elementen. Al is dan restaureren op deze wijze officieel taboe, in feite werden de Grondbeginselen niet steeds geëer biedigd. Hierom stelde de Oudheidkundige Bond in 1948 een nieuwe commissie samen, welke thans bovengenoemd geschrift heeft gepubliceerd, waarin opnieuw en in prettig leesbare vorm, de eisen die men aan herstel van monumenten mag stellen ge fundeerd en omschreven worden. Het is een bekend feit, dat eigenaars van monu menten die tot restauraties besluiten, omtrent het toekomstig uiterlijk van hun eigendom vaak de grootste illusies koesteren. Het onderhavige ge schrift is bij uitstek geschikt om meer begrip te wekken voor de waarden, die het monument ver tegenwoordigt. Laten wij daarom hopen, dat het niet slechts door architecten, maar ook door hun opdrachtgevers zal worden gelezen. Het is te bestellen bij de Redactie van het Bulletin van de K.N.O.B., Kloksteeg 15, Leiden, voor de luttele prijs van f 1,50. C. F. J. Dr. Magda Révész-Alexander, Die alten Lager- hauser Amsterdams, 2e druk, 's-Gravenhage, Martinus Nijhoff, 1954, (ill.), 188p; f25,—. Dat dit bekende boek over de Amsterdamse pak huizen, dat in 1928 zijn eerste druk beleefde, weer in de handel is, kan als een verheugend feit worden beschouwd. Aan de verwachtingen echter, die het woord „tweede druk" wekt, wordt niet beant woord: het is in hoofdzaak een herdruk van de uitgave van 1928, met slechts achterin een lijstje van verliezen en wijzigingen, sinds die tijd ont staan. Geen nieuwe gezichtspunten dus, maar voor al: geen verbeteringen van de vergissingen die de eerste druk ontsierden. Zo treffen wij het in deze eeuw gebouwde huis Veermanskade 2 te Hoorn op nieuw aan als een „oud" pakhuis. Ofschoon dit huisje „in 17e eeuwse trant" is gebouwd, is het toch zó kennelijk 20ste eeuws, dat deze vergissing ons onbegrijpelijk voorkomt. Ook het illustratiemateriaal is vaak verouderd. De pakhuizen van de Oost-Indische Compagnie wederom te Hoorn, worden nog in hun vervallen en besmeurde toestand afgebeeld, en in de tekst dienovereenkomstig bejammerd, terwijl ze in het begin van de jaren veertig gerestaureerd zijn! Ook aan de Amsterdamse pakhuizen is 't een en ander gewijzigd, ten goede of ten kwade (schrijf sters conclusie: dat er thans beter voor de pak huizen gezorgd wordt dan in 1928 lijkt ons weinig gefundeerd), zonder dat dit uit de illustraties blijkt. Nog minder bewonderen wij de opgesmukte fa- cades van de moderne pakhuizen aan de Wijn haven te Rotterdam, die de schrijfster als vrucht baar voortbouwen op de oude traditie beschouwt. Indien één pakhuis als zodanig kan gelden, dan toch eerder het voortreffelijke pand door De Bie Leuveling Tjeenk voor Blauwhoedenveem-Vriesse- veem gebouwd aan de Handelskade te Amsterdam, en niet de pretentieuse siergeveltjes te Rotterdam! Een boek dat in 1928 pionierswerk van goed ge halte was, is in 1954 uiteraard verouderd. Jammer, daarom, dat de kans van dit boek een werkelijk bijgewerkte en verbeterde druk uit te geven, is ge mist; vooral ook gezien de voortreffelijke uit voering door de uitgever. C. F. J. 56

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 32