streek. Of liever maak ccn tochtje per boot, auto of fiets en geniet telkens van treffende panorama's. Als historisch monument is het kasteel Zuilen voor bezoekers opengesteld. Typerend zijn de buitens tussen Maarssen en Loenen; indrukwekkend is de aanblik op laatstgenoemd dorp met zijn majestueu ze toren; schilderachtig ligt Vreeland aan het water met zijn eiland; liefelijk is de rivier door de lage landen bij Nigtcvccht en Uitermcer met riet en knotwilgen en bewolkte vergezichten, op doek gebracht door P. P. Schiedges; karakteristiek is de stad Weesp met haar kade, begrensd door een tekenende huizenrij en een groots einde neemt de Vecht door het Muiderslot, dat de omtrek beheerst. R. J. BENTHEM DE INSTANDHOUDING VAN HET VECHTLANDSCHAP Wij zijn er mee vertrouwd dat de waardering voor het Vechtgebied in hooggestemde bewoordingen wordt geuit. Dat geldt ook voor enkele andere gebieden als bv. Kennemerland en de Veluwe- zoom, het Gooi en de Utrechtse Heuvelrug. Hun schoonheid vond erkenning in een nabij of verder liggend verleden. En sindsdien is een welwillende publiciteit ervan blijven getuigen. Hun rijkdom men aan natuur en landschap, aan dorps- en steden schoon worden telkens weer op uitbundige wijze als een onvergankelijk goed gcetaleerd. Maar critische aandacht en waakzame nuchterheid blijven bij die „schoonschrijvcrij" veelal achterwege! Het gevaar wordt daardoor groot dat het huidige geslacht de bestaande situatie in deze gelukkig goeddeels nog aantrekkelijke landschappen als een gave, ongeschonden erfenis gaat zien. Zonder nochtans te beseffen dat vorige generaties de toe stand van nu stellig als ernstig verval van schoon heid zouden beschouwen! Typisch is het voorbeeld van het vóór-oorlogse Walcheren. Eertijds vormde dit eiland een indruk wekkend cultuurlandschap, waar zo'n eeuw of twee geleden vele tientallen landgoederen van de toen malige welstand getuigden. Meidoornhagen tussen de velden en opgaand geboomte rondom de hof steden gaven er blijk van dat de boeren uit die dagen de betekenis beseften van luwte en beschut ting voor vee en gewas en voor het eigen milieu. Aan het begin van deze eeuw bezat het eiland nog ccn luisterrijke naglans van die vroegere schoon heid, hoewel veel van de landgoederen toen reeds was verdwenen en de gaafheid van het hcggenland- schap steeds meer in verval raakte. In de enkele tientallen jaren die daarop volg den werd het echter op tal van plaatsen hopeloos geschonden. Naargeestige lintbebouwing, ccn beschamcnd-slcchte architectuur, iepziekte, het achterwege laten van herbcplanting op de boeren erven en een voortgaande ver waarlozing van de windkerendc meidoornheggen deden bedroe vend afbreuk aan de luister van dit land. Niettemin echter leeft thans de gedachte voort aan het schone Walcherse landschap van vlak voor de oorlog! De ontstel lende aanblik van het eiland zon der beplanting direct daarna heeft diepe indruk gemaakt, maar de ernst van de landschappelijke situ atie vóórdien was onvoldoende 43 De koepel van Vegtlust

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 19