der 19e eeuw heeft zich ook doen gevoelen in het leven op de buitenplaatsen m de Vechtstreek. De tijd van weelde was voorbij, maar gebleven waren de landelijke schoonheid en de weidse monumenten van bouw- en kleinkunst, welke zulk een bijzonder stempel drukken op het Vechtgebied. Vooral in de laatste dccennien is veel schade toe gebracht aan de tere schoonheid dezer streek, in 't bijzonder door industriële bedrijven in de om geving van Maarsscn en door een lichtmasten- fabriek bij Breukelen, maar des te meer is de actie toegenomen om te beschermen wat nog behouden kan worden. Met voldoening moet vermeld worden de voortdurende oplettendheid van de Commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied, die steeds klaar is om „voor de Vecht te vechten", en de zorg van het Provinciaal Bestuur, niet alleen getoond door de aanstelling van een commissie, die plannen heeft te ontwerpen ter opheffing van het verontreinigen van het water der Vecht door de stad Utrecht en fabrieken, maar ook door het ontwerpen van een streekplan, want het geldt hier niet slechts het belang van gemeenten op zichzelve, zodat een gemeentelijk uitbreidings plan voldoende zou zijn, maar het behoud van het uniek karakter van de gehele Vechtstreek. Gunstig zal te dezen opzichte ook werken de ver plaatsing van het snelverkeer van de oude straat weg naar de nieuwe snelweg Amsterdam-Utrecht; hierdoor is een recreatieweg bij uitnemendheid verkregen. Attracticvol blijft steeds de Vecht! Neem ter kennismaking de „Gezigten aan de rivier de Vecht" met 86 lithographieen naar P. J. Lutgers ter hand en gij zult komen onder haar bekoring. Bezie de schilderijen van N. Bastert, welke niet weinig bijgedragen hebben tot de bekendheid der 42 Rupelmonde thans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 18