schrift, hetwelk ons zegt, dat deze grafsteen voor Adna- matia Maiora is opgericht door haar beide kinderen. Dit monument is van veel belang, want vele oudheden zijn bij het begin der rivier bij Vechten voor de dag ge komen, welke gegevens be vatten tot in de eerste eeuw na Christus, maar dit van pieteit getuigend grafschrift is, voorzover mij bekend, het enige, dat aangetroffen werd aan dc loop der rivier en de bewijzen vermeerdert voor de scheepvaart der Romei nen langs de Vecht. Nu doen wij een grote stap verder in de historie. Wij gaan de invallen der Noor mannen voorbij om te ver toeven bij de kastelen der ridders, machtige bouwwer ken, waarvan aanzienlijke overblijfselen als sie raden nog aanwezig zijn aan de oever der Vecht. Deze periode kan betiteld worden als die van de Ridderlijke Vecht. Voor ons, die weten te spreken over de ellenden van de moderne, massale oorlog, zijn de kastelen zo aantrekkelijk, omdat zij ons zeggen, wat manne lijke moed en krijgsmanskunst vermogen. Zij zijn gebouwd óf door de Bisschop van Utrecht ter be veiliging tegen de aanvallen van de Graaf van Holland, óf door een ridderlijk heer ter verdediging van zijn rechten en bezittingen. Zulk een sterkte gaf soms aanleiding tot het ontstaan van een dorp, zoals met Vreeland en Maarssen is geschied; het hulpeloze landvolk bouwde zijn stulpen in de nabij heid en de mensen waren meestal als horigen aan de heer verbonden, wiens bescherming zij dan ook genoten. Het meest zuidelijk gelegen is het kasteel Zuilen, dat in het jaar 1300 zal gesticht zijn, welk jaartal op een steen van een der zijmuren in oud-Romeins cijferschrift vermeld wordt. Dit slot is herhaaldelijk gerestaureerd en bijna drie eeuwen in het bezit der familie van Tuyll van Serooskerken geweest. Het heeft een belangrijke voorgeschiedenis van een hof stad, welke het terrein vóór 1300 besloeg en is nauw verbonden aan de wording en eerste ontwikkeling van het dorp. Het slot te Maarssen werd, toen het gebouwd werd door Emeritus van der Meer in 1083, naar hem huis ter Meer genoemd. In 1525 liet Steven van Zuylen van Nyevelt, landcommandeur der Duitse orde ter Balije van Utrecht, het versterken en veranderde de naam in Zuylenburg; de Fransen hebben het in 1672 verwoest, maar in 1702 her bouwde Vincent Maximiliaan van Lockhorst het oude riddergoed, waarbij de parken op vorstelijke wijze in de stijl van Le Nötre werden aangelegd en de oude naam: ter Meer werd hersteld. In 1903 is deze lustwarande verkaveld en verlaagd tot een eentonig stratencomplcx. Evenals het kasteel Zuilen heeft ook Nyenrodc al de eeuwen doorstaan; deze naam duidt op de nieuw-gerooidc bosgrond, welks terrein Gijsbert van Ruele aan zijn zoon Gerard Splinter schonk, die in het midden der dertiende eeuw dit slot stichtte. Gijsbrecht, zoon van Gerard Splinter, heeft de naam van Ruclc laten varen en noemde zich van Nyenrode. Herhaaldelijk is het kasteel verwoest. David Ving- boons heeft het getekend, zoals het door Willem Torck is herbouwd na dc verwoesting in 1511 door de Geldersen en de burgers van Utrecht. Het jaar tal 1632 boven de ingang brengt de verfraaiing in herinnering, welke Bernard van den Bongard heeft laten aanbrengen. De laatste en meest ingrijpende restauratie heeft M. Onnes van Nyenrode laten uitvoeren, waarmede in 1907 was aangevangen. Thans is hierin gevestigd het „Nederlands Op leidingsinstituut voor het Buitenland". Het huis Guntcrstcin bij dc Vcchtbrug te Brcukclcn bestond als kasteel tot 1511 en als ridderhofstad 40 Rupelmonde (bij N ieuwersluis) aan het begin van de 18de eeuw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 16