afgeschermd zijn van de terreinen der buitens, die aan die zijde door de Diependaalse Dijk worden begrensd. Daar de industrie-terreinen aan de an dere zijde van de Vecht tussen de spoorbaan en de verkeersweg liggen, wordt helaas over de Vecht ter hoogte van Bolenstein een nieuwe verbinding, die over het zuidwestelijk deel van het terrein Doornenburg zal lopen, overwogen. De bebouwde kom van Loenen ligt voor het groot ste deel langs de linkeroever van de Vecht. In tegenstelling met Maarssen, waar de bebouwing naar het water gericht is, grenzen in Loenen van de bebouwde percelen langs de Vecht de achter tuinen aan het water. In het noor delijk deel van het dorp, waar de dorpsstraat dichter bij de Vecht ligt, is een aantal van die percelen onbebouwd cn deze behoren dan als overtuinen bij de huizen aan de andere zijde van de straat. Een grote loods vormt in deze smalle strook langs het water een bijzonder storend element. Waar, vanuit de kern komend, deze overtuinen beginnen ligt aan de linkerzijde van de weg over een afstand van 60 m. een zeer aan trekkelijke groep huizen. Een pak huis daartussen, ongeveer 40 jaar geleden gebouwd, misstaat hier, maar de gevel is zo gebouwd, dat een zo goed mogelijke aansluiting met de naastliggende panden ver kregen werd. Van hier af tot de molen aan het noordeinde van het dorp, hebben de percelen links van de weg fraaie open achterterreinen. Langs de weg zuidwestelijk van het uitbreidingsplan die nen deze terreinen onbebouwd te blijven; bebou wing daar zou het totaalaspect ernstig storen. Ook de kerk ligt in het noordelijke deel van het dorp; behalve enkele storende vernieuwingen aan de noord- en noordwestzijde is de bebouwing er omheen nog vrij gaaf. Noordelijk van deze ,,kerk- ring" ligt een zestal woningen onder één dak, blijkens steen in 1836 gebouwd. Zuidelijk van de kerk op de zuidwest hoek van de straat naar de brug, ligt een vijftal gave panden. Het bouwblok noordwestelijk hiervan heeft veel storende nieuw bouw vooral op de beide hoeken aan de zuidwest- zijde. Verder naar het zuiden ligt langs de dorps straat een groep van eveneens vijf panden, die het oude karakter nog gaaf bewaren; één der panden heeft een hoge stoep. De overige gave bebouwing ligt verspreid door het dorp. De Vechtbrug, smaller opgebouwd dan hij voor de oorlog was, is goed van vorm en materiaal. In tegenstelling hiermee is de brug van Breukelen, hoewel goed van hoofdvorm, oneerlijk in zijn materiaaltoepassing. Stalen liggers zijn daar zo ge detailleerd, dat zij de schijn wekken van hout te zijn. De overzijde van de Vecht heeft, zoals de kaart toont, nog veel gave huizen, waaronder de buitens Oud-Over, Bijdorp met overtuin en Vechtlust met mooie theekoepel aan de Vecht. Zeer storend is bij het laatste de boerderij tussen woonhuis cn koepel. De kom van het dorp Vreeland ligt op de rechter oever van de Vecht. Langs de Vecht ligt een bc- bouwde strook ter lengte van 350 m. en m^t een gemiddelde breedte van 100 m., terwijl de boom gaarden cn weilanden, direct oostelijk van de be bouwing omsloten worden door de resten van een vroegere Vechtbocht. De waardevolle bebouwing ligt, met uitzondering van enkele meer oostelijk gelegen panden, direct langs het water. Zuidelijk van de kerk heeft deze bebouwing voortuinen aan de overzijde van de straat, waarin langs die straat geknotte bomen. In het deel zuidelijk van de oude brug zijn nog verschillende eigen stoepen intact. Twee moderne winkelhuizen zijn een ernstige verminking van de gehele rij en wanneer hieraan in de toekomst meer winkels worden toegevoegd zal dit dorpsbeeld grondig en onherstelbaar bedorven worden. Een stedebouwkundig plan zal daarom de nog gave panden tot uitsluitend woningen moeten be stemmen. 37 Dorpsstraat te Loenen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 13