ïy |J ail^T yI Mi immers eveneens allerlei beperkingen gesteld. In gedeelten, die daarin b.v. uitsluitend voor be woning zijn bestemd, zijn andere bestemmingen uitgesloten. Tegen één bestemming voor gehele bouwblokken is in deze nieuwe wijken geen be zwaar; de uniformiteit is in overeenstemming met de gelijktijdigheid van hun ontstaan. Maar het leggen van één bestemming over gehele blokken in een oude kern, met een slechts algemene mogelijk heid hiervan binnen zekere grenzen af te wijken, is in strijd met het veelal gedifferentieerde karakter van de kern. Langzamerhand zijn overal in de be bouwde kommen moderne winkels en bedrijven ontstaan, maar daarnaast zijn nog zeer gave woou- huizen intact. Het is onjuist om door een eenvormige be stemming, de mogelijkheid van winkels en bedrijven ook voor deze woonhuizen toe te laten. De uitsluitende be stemming tot woonhuizen op grond van de gaafheid, die zij in hun architectuur als zodanig nog bezitten noodzakelijk, hoewel meerdere kanten, maar on verantwoord, deze wijze van doen zal worden aangeduid met „bevriezen". Van de verschillende dorps kernen, die binnen de be grenzing van het streekplan voor het Utrechtse gedeelte van de Vecht liggen, zijn de belangrijkste die van Maars sen, Loenen en Vreeland. Ook in de overige kernen is nog belangrijke oude bebouwing aanwezig, maar zeer plaatselijk en daar bij is de hoeveelheid uitermate storende moderne bebouwing reeds zo groot, dat niet meer van een min of meer gaaf geheel kan worden gesproken. Het waardevolle gedeelte van de kern van Maars sen bestaat uit een bebouwing aan weerszijden van de Vecht met een sterk stedelijk karakter; aan de zuidzijde de Schippersgracht, aan de noordzijde de Herengracht (westelijk van de brug) en de Lange gracht. Het grootste deel van de Herengracht be staat uit brede voormalige patriciërshuizen; de beide andere grachtwanden kenmerken zich door een over het algemeen eenvoudiger bebouwing. Het geheel is van een zodanige kwaliteit, dat een tweede voorbeeld hiervan in ons land moeilijk is aan te wijzen. Naar het noordwesten sluiten bij de Herengracht over een afstand van ongeveer 1 km de buitens Doornburgh, Goudestein, het voor malige Endelhoven en Vechtoever aan, van de Vecht gescheiden door een smal voetpad, waarin een viertal zeer eenvoudige gave boogbrugjes. De Schippersgracht wordt aan dc westzijde door het voormalige buiten Bolenstein afgesloten; de Lange gracht eindigt aan het oosteinde bij het vroegere buiten Huis ten Bosch, dat thans nog als raadhuis in gebruik is. Het uitbreidingsplan, voor een groot deel reeds gerealiseerd, ligt ten noorden van de oude kern en zal wanneer het aan de zuidwest zijde door een boombeplanting wordt begrensd en het daar liggende weiland intact blijft, voldoende van 36 Hit4 i Maarssen, de Lange Gracht. IS Vreeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 12