CK> t o ehomjtig e bebouwing volgens uitbreidingsplan W, reeds aarrwezige bebouwing volgens uitbreidingsplan gevallen een behoorlijke waarborg voor de instand houding van de aldus aangemerkte monumenten in een kern. Blijkens de benaming van deze lijsten, beoogden zij een voorlopige verzameling van kunst historisch belangrijke panden en gevels. Als gevolg van de kunsthistorische beperking, die deze lijsten dus kenmerkt, mogen zij niet als maatstaf worden gebruikt om vast te stellen welke bebouwing van een kern het waardevolle karakter ervan bepaalt. De vaak bijzonder gave, in zijn vormgeving uiterst eenvoudige, architectuur werd op deze lijsten doorgaans niet opgenomen en deze architec tuur is als bindend element voor de verschillende kunsthistorische monumenten 'onmisbaar in het totaalbeeld. Voorafgaand aan een stedebouw- kundige regeling, verdient het daarom aanbeveling deze eenvoudige gave architectuur vast te leggen op gemeentelijke monumentenlijsten gecombineerd met gemeentelijke monumentenverordeningen ter aanvulling van de zgn. voorlopige lijsten. Wanneer de toekomstige stedebouwkundige ont wikkeling van een oude kern aan de orde wordt gesteld moet allereerst worden nagegaan welke be bouwing nog het vroegere karakter toont. Een kaart, waarop deze architectonische kwaliteit van een kern verzameld is, geeft een duidelijk beeld enerzijds van de beperkingen, die gesteld dienen te worden, anderzijds van de mogelijkheden, die voor de toekomst ontwikkeld kunnen worden; beper kingen op die plaatsen, waar een concentratie van waardevolle architectuur nog aanwezig is, en mo gelijkheden, waar de vernieuwingen van de afge lopen decennia reeds in sterke mate zijn doorge drongen. Bij het ontwerpen van een zgn. regeling voor de bebouwde kom moeten de gegevens van uitsluitend technische aard, betreffende de samen stelling van de bevolking, de toestand van de be bouwing, de bestemming van panden en het ge bruik van gronden, die thans reeds verzameld wor den ter voorbereiding van de ontwikkeling van een stedebouwkundig plan, met de gegevens van de architectonische kwaliteit worden aangevuld. Deze gegevens zijn tegenover de genoemde technische van meer aesthetische aard, maar dat houdt niet ip,9dat bij het verzamelen van enig romantiserend bekijken van een oude kern sprake behoeft te zijn. De beperkingen, voortkomend uit de aandacht, die aan de nog aanwezige waardevolle architectuur wordt gegeven, behoeven allerminst een beletsel te zijn. In geheel nieuw ontworpen wijken worden 35 L. O 9 Ti 9 Ti verklaring schaal ■i'.iO OOO voor alle kaarten HH waardevolle bebouwing fc...-&.'•*] door zijn ligging storende moderne bebouwing water

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 11