Wat ons thans nog rest, is met een enkel woord be schreven. De Oosterhof bij Rijssen, is een vrij wijdlopig ge bouw, niet bijzonder interessant, waarvan de hui dige vorm in hoofdzaak teruggaat op een achttien de eeuwsc verbouwing Het Westerflier dateert uit 1729, en is in de negentiende eeuw gemoderniseerd; het is een eenvoudig rechthoekig gebouw met zand stenen middenpartij en een modern koepeltorentje (Ten Zuid Westen van Diepenheim). Het Wegdam dateert uit 1758; het is een zeer strak en sober huis, dat sterke herinneringen oproept aan de eenvoudige grote grachtenhuizen uit de periode. Een even eenvoudig huis vormt Herinckhave bij de buurtschap Fleringen Gem Tubbergen. Een com plex van woonhuis en bouwhuizen uit de achttien de en negentiende eeuw, van schilderachtige vorm en aantrekkelijk gelegen. Van de Eeshof, of huis van Eschede, eveneens in de Gemeente Tubbergen, is het hoofdgebouw, (L-vormig), van 1719, dat oorspronkelijk maar één verdieping hoog was, in de negentiende eeuw ver hoogd; van Everloo, in de gemeente Weerselo rest een bouwhuis, terwijl het vermoedelijk achttiende eeuwse huis Heeckeren of huis te Goor, door een bepleistering in de negentiende eeuw alle aantrekkelijkheid verloor. Het is slechts een bescheiden rest van het vele schoons dat Twente gesierd heeft, wat hier aan ons voorbij trok Een rest niettemin, die door ar chitectuur, door historische hei inneringen en door aanleg met park en geboomte nog steeds op on schatbare wijze bijdraagt tot de verlevendiging van het Twentse landschap Ar c h. J. J a n s KERKBOUWKUNST IN TWENTE Als oud cultuurgebied aansluitend aan het oude cultuurgebied Westfalen, is Twente in het bezit van mooie voorbeelden van oude kerkelijke bouw kunst. Dc kerken van Oldenzaal, Ootmarsum, Delden, Bome, Diepenheim, Hellendoorn, Weerselo, Haaks bergen en Rijssen, zijn de nog bestaande getuigen van een kerkelijke bouwkunst, die zeer zeker de moeite waard is gekend te worden Deze bouwwerken mogen onderling stijlverschillen vertonen, toch hebben ze alle iets gemeen. Om te beginnen een zekere zwaarte, wat vooral tot uitdrukking komt in de torens De toren van Oldenzaal b v. is een van de zwaarste en machtigste torens niet alleen van Twente, maar van ons gehele land. Helaas is de toren van de kerk te Ootmarsum een kleine eeuw geleden wegens vermeende bouwval ligheid gesloopt Ook deze toren onderscheidde zich door een kloek zware vorm Zien wij de., toren van Delden, dan worden wij we derom getroffen door het zware in dit gedrongen silhouet. Zelfs de toren van het Gothieke kerkje van Borne, wat in zijn geheel een bijna on-Twentse elegantie vertoont, valt toch weer op door de robuste vorm geving van de torenromp, waartegen, uit het Wes ten gezien, de kerk te klein lijkt Gelukkig is de torenspits van Borne zeer fraai ge- proportionneerd en weer elegant op de zware toren voet gezet Zwaar is ook de mooie baksteentoren van Hellen doorn, met zijn typische lage torenspits Eigenlijk is het geen spits, want zij vertoont een kort nokje Iets minder omvangrijk zijn dan weer de baksteen torens van Den Ham en Markelo, beide eenvoudi ge en toch voor het dorpssilhouet zeer belangrijke torens, geplaatst tegen onbelangrijke kerken Ook Rijssen heeft zich verheugd in een zware Romaanse toren, maar door instorting verdween deze volledig. 32 Stiftskerkje Weerselo. foto J. fans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 20