deeltelijke demping ten prooi is gevallen, (een „fraai plantsoen" kwam de plaats van het water innemen) wordt nu bedreigd met de ontsiering door een benzine-pomp. De oplossing ware, deze in de garage te plaatsen, maar daar wil de garage houder niet aan. De laatste heeft bij B. en W. een vergunning aangevraagd tot plaatsing van de benzinepomp buiten. Het ziet er naar uit, dat de huidige wettelijke bepalingen aan B. cn W. niet de bevoegdheid geven, dergelijke ontsieringen, alleen op grond van haar onaesthetische aanblik, tegen te gaan. Haven van Goedereede De haven van Goedereede is een nog vrijwel on geschonden geheel. Eén onzer leden bezit daar een oud havenhuis, dat hij van de hand wil doen, waarbij zijn voorkeur uit gaat naar een nieuwe eigenaar, die het huis naar waarde beheert en voor mismaking behoedt. Suggesties uit de kring van onze leden zullen wij gaarne ontvangen en aan ons lid doorgeven. Doorbraak in Helmond De gemeenteraad van Helmond heeft een plan aangenomen, hetwelk beoogt een doorbraak door de stadskern te bewerken, in aansluiting op een eveneens te bouwen brug over de Zuid-Willems vaart. Het tracé van de verkeersweg doorsnijdt juist het park van het kasteel-raadhuis van Hel mond. Dit kasteel maakt de voornaamste charme van Helmond uit, het wordt omgeven door een intiem en besloten park. De nieuwe verkeersweg zal als een dijk in het kasteelpark komen te liggen. Het kasteel komt daarmee aan een drukke ver keersader te liggen, wat de werking van het bouw werk wel zeer moet schaden, de rust en bijzondere sfeer van het omgevende park zullen verdwijnen. Tussen Nisse en Heinkenszand Ten behoeve van een telefoonaansluiting langs de weg van Heinkenszand naar Nisse (Zuid-Beve- land) zal een leiding op palen worden aangelegd. De weg is op enkele punten van beplanting voor zien en voert door een aantrekkelijk landschap van boomgaarden, bouw- en weiland. Het aan leggen van deze leiding op palen zal het uitzicht van de weg op het landschap schaden, terwijl de palenreeks in dit landschap een storend element zal vormen. Op de fraaiste punten, zo is toege zegd, zullen de palen door een ondergrondse kabel worden vervangen. De Bond Heemschut, van mening zijnde, dat de weg, welke als geheel aan trekkelijk is, ook als geheel gezien moet worden, oordeelt dat het sparen van een enkel fraai punt geen oplossing genoemd mag worden. Gezien het belang van de handhaving van de landelijke schoonheid heeft daarom het bestuur zich gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek, te willen bevorderen, dat de onder havige geleiding geheel ondergronds zal worden aangelegd. Een vlek op Volendam Herhaaldelijk hebben wij in ons orgaan in het verleden gewezen op de toestand van het Ned. Herv. kerkje onder de Havendijk in Volendam. Thans lezen wij in het Bouwkundig Weekblad van 24 Juni jl. een hartekreet onder bovenstaande titel van de hand van de arch. J. P. Mieras, waarin deze wijst op de erbarmelijke verwaarlozing van het Volendamse kerkje en op zijn zeer bijzondere betekenis. „Want het is ontzaglijk pieus in zijn een voud en zijn kinderlijke aankleding en daardoor naar de evangelieverkondiging innerlijk toege- richt. Hoewel onaanzienlijk lijkend, incarneert het de ware vorm van nederigheid, waardoor het een blijvend voorbeeld voor goede kerkbouw in het algemeen is", aldus de heer Mieras. Wij hebben meermalen voor het behoud en de restauratie van dit kerkje gepleit. Wij sluiten ons geheel aan bij het pleidooi van de heer Mieras en hopen, dat alsnog de middelen mogen worden gevonden om de ondergang van het kerkje te voorkomen en de conservatie ter hand te nemen. De Stichting Wijnhuisfonds jubileerde Bij de viering van haar 25-jarig bestaan heeft de Stichting Wijnhuisfonds een rijk geïllustreerd ge denkboekje het licht doen zien. Dit boekje geeft in beknopte tekst een overzicht van het werk van het fonds, maar is tegelijk door zijn duidelijke en overtuigende foto's een propaganda voor het prach tige heemschutwerk, dat de stichting in Zutphen verricht. De eerste jaren van haar bestaan heeft de Stichting een zware strijd moeten voeren, om het begrip monumentenbescherming ingang te doen vinden. In 1940 begon het eigenlijke restau ratiewerk onder de bezielende leiding van archi tect A. A. Kok met één van een drietal renaissance- gevels aan de Groenmarkt. Daarna kon een aan zienlijke som door particulieren bijeengebracht worden om met overheidssteun tot aankoop en restauratie van het Bolwerck te komen. De Zut- phense burgerij heeft daar een prachtig voorbeeld van heemschutbesef mee gegeven. Tevens werden toen de geschonden vestingmuur en aansluitend aan de Drogenapstoren een verdwenen wacht huisje hersteld. Twee gevels in de Sprongstraat- 50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 8