TON KOOT OP HEEMWAGHT De wallen van Sittard De plannen tot sloping van een gedeelte der stads wallen in Sittard heeft de Bond Heemschut her haaldelijk in contact gebracht met deze Limburgse stad. Publicaties zijn hieraan gewijd en adressen zijn gevolgd. Thans bericht de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ons, dat hij zich tot Burgemeester en Wethouders van Sittard heeft gewend en kenbaar heeft gemaakt, dat de overgelegde plannen en gevoerde bespre kingen hem niet de overtuiging hebben geschonken, dat er, naast de voor de toekomst geprojecteerde Noord-Zuid verbinding langs de Geleenbeek, nog behoefte zou bestaan aan een tweede daarmee ongeveer evenwijdig lopende verkeersweg, die een verbinding zou moeten vormen tussen de Brand straat en de Deken Thyssenstraat. Op grond van hernieuwde ernstige overweging vindt de Staats secretaris voorshands geen vrijheid af te wijken van het advies der Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg en toestemming te geven tot sloping van het gedeelte der wallen, als in het plan voor laatstbedoelde verbindingsweg is voorzien. De Staatssecretaris is tot deze beslissing gekomen, omdat het zijns inziens noodzakelijk is het onder havige probleem in een ruimer verband te bezien. Z.Exc. is nl. van mening, dat de voorgenomen uit breiding van Sittard, waarmee de geprojecteerde verbindingswegen in de richting Noord-Zuid ten nauwste samen hangen, in haar geheel bezien zal dienen te worden, met name voor wat betreft de consequenties, die deze uitbreiding in het al gemeen zal hebben met betrekking tot de oude binnenstad van Sittard. Het behoeft geen betoog, dat de Bond Heemschut zich zeer voldaan voelt over dit besluit. Wie het Oct.-nummer 1951 en het Febr.-no van 1952 van ons orgaan aandachtig gelezen heeft, zal zich daar over niet verbazen. De Kalmthoutse heide Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Bond Heemschut aan de Minister van Oor log tot intrekking van zijn beslissing inzake de voorgenomen bestemming van de Kalmthoutse Heide, bericht Z.Exc. ons, dat het hem niet moge lijk is, deze beslissing in te trekken. Het onderwerpelijke terrein, aldus de Minister, is voor militaire oefeningen bestemd, nadat na uitgebreide verkenningen en overleg met pro vinciale en nationale planologische organen was gebleken, dat dit terrein zich voor het voorge nomen doel leende en hierdoor op de minst be zwarende wijze andere dan militaire belangen in de provincie Noord-Brabant zouden worden ge schaad. Ter geruststelling voert de Minister aan, dat het Goois Natuurreservaat voor een groot deel door zijn Ministerie wordt gebruikt als militair oefen terrein, zonder dat dit in de afgelopen jaren aan leiding heeft gegeven tot klachten. De Bakenessergracht-in Haarlem De Bakenessergracht in Haarlem is de enige gracht in de middeleeuwse stadskern, die voor demping behoed is gebleven, al is dit gepaard gegaan met een jarenlange strijd, waaraan Heemschut uiter aard zijn deel heeft gehad, zoals onze leden wel bekend is. Wijlen onze oud-secretaris de architect A. A. Kok heeft daar in het bijzonder belangstel ling voor en bemoeiing mee gehad. Deze was het ook, die een ontwerp had gemaakt voor de uit breiding van de drukkerij der firma Joh. Enschedé en Zn., welk complex daarmee aan de Bake nessergracht zou komen te liggen. Dit ontwerp is afgewezen, een nieuw ontwerp, dat voorziet in de bouw van een gebouw van vier verdiepingen aan deze gracht is in behandeling. In dit verband zouden wij nog eens de aandacht willen vestigen op de toestand van de Bakenessergracht als geheel. Deze is nl. weinig eervol voor Haarlem. De elemen ten van oude schoonheid langs de Bakenesser gracht zijn zo vele, dat kundig herstel en restaura tie niet alleen een aangenamer en waardiger be woning zou mogelijk maken, maar ook een be koorlijke stadsgracht zou doen herleven. Wij bren gen in herinnering de schets, welke architect A. A. Kok destijds maakte van de Bakenessergracht tussen de Appelaarsteeg en de Korte Begijne straat, zoals die toen was en zoals die zou kunnen worden (Heemschutserie dl. 25, blz. 68). Haven van 'ierikzec De haven van Zierikzee, welke destijds aan ge- 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 7