tegenover mij het vermoeden uit dat bovenstaande opvatting op krachtige tegenstand zal stuiten bij velen, wie de schilderachtig heid van de huidige toestand bekoort. Inderdaad bezit „de Kapel" een merkwaardige in de tijd gewortelde en historisch met de tijd meegegroeide schilderach tigheid. Men bedenke echter wel dat bij mijn opvatting ook reli gieuze motieven in het spel zijn (belangrijk voor het katholieke ZuidenEn verder blijft het toch ook zeker een feit dat het in het ver leden onjuist was een kapel als raadhuis in gebruik te nemen. Aangezien het raadhuis thans noodgedwongen een nieuw on derdak moet vinden zal aan „de Kapel" een nieu we bestemming gegeven dienen te worden. Welke bestemming kan dat beter zijn dan de oorspronke lijke? Bovendien zal de oorspronkelijke schilder achtigheid van de gothische kapel niet minder schil derachtig en „artistiek" geweest zijn dan de huidi ge. In zekere zin zou men kunnen zeggen, dat de gothische bouwstijl een schilderachtige bouwstijl is. Hier is naast zuiver historische, ook een flinke dosis intuïtieve kennis nodig. Wanneer beide bij de restaurateur aanwezig zijn, dan behoeven ook de bewonderaars van schilderachtigheid geenszins ge kant te zijn tegen mijn opvatting, want in dat geval zal de kapel naast oprecht ook ongekunsteld en schilderachtig zijn. De zorg is dus, wanneer het zover is, of dit alles door deskundige geest en gevoelige handen zal ver wezenlijkt worden. In het andere geval kan er heel wat bedorven worden, voor altijd. Een andere zorg ligt in de mogelijkheid, dat men de kosten, verbonden aan algehele restauratie van dit monument, zal onderschatten. Alles ziet er ste vig en degelijk uit, de funderingen, het buiten muurwerk, de kap, de dakbedekking enz. En waarachtig, al is het oud, het IS ook werkelijk de gelijk. Maar restaureren wil zeggen: in de oor spronkelijke staat terugbrengen (casu quo: in de vermoedelijk oorspronkelijke staat, of nóg beter: in de oorspronkelijke staat waarbij een reeks details veronderstellenderwijs gereconstrueerd dienen te worden). Voor een leek en ook voor meer ingewij den is het lang niet gemakkelijk om de portée van dit alles ten volle te doorgronden, ook al is het dan maar een „simpel kapelleke". Waarlijk, voor een nauwgezette restauratie zal er een flinke som geld nodig zijn. Ik denk dan ook, dat de gemeente Eersel er geen bezwaar tegen zou hebben wanneer haar voor dit mooie en nuttige doel van verschillende zijden een klein of middel matig of groot bedrag toegestopt werd. Naschrift van de Redactie Met het bovenstaande artikel van de heer Hensel- mans zijn wij het niet geheel eens. Het sterkst ver schillen wij van mening, waar hij stelt, dat restau reren zou zijn: in de oorspronkelijke staat terug brengen. Dit standpunt van Viollet le Duc, van Cuypers, wordt inderdaad nog door een enkeling aangehangen, waarschijnlijk omdat de verminkin gen die daardoor aan onze monumenten zijn aan gebracht, nog niet alom bekend zijn. In het onderhavige geval zal een dergelijke recon structie neerkomen op fantaseren; zo zijn de raam- partijen maar zeer ten dele bekend. Waar thans de kruisramen te zien zijn, zal van de oorspronkelijke vensters wel niets meer over zijn. Het is waar, datde oorspronkelijke bestemming van de kapel historisch is, maar de wijziging is dat ook; herinrichting tot kapel is negatie van een deel van de historie. Het is niet aan ons de oplossing te zoeken voor het vraagstuk wat er met „de Kapel" dient te geschie den, wanneer het gemeentebestuur een ander te huis krijgt. Het op de gis herstellen van de oude vorm lijkt ons echter een te fantastische onder neming: schilderen wij de ontbrekende delen van Rembrandt's Nachtwacht bij? HEEMSCHUTDAG 1952 63 Eersel Raadhuis, vooraanzicht. De eerste Vrijdag in September is Heemschutdag. Het Bestuur hoopt dan vele leden m Goes bijeen te mogen zien. Reserveert daarom 5 September voor de reis naar Goes.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 21