ment, dat het huis toch verbouwd zou worden. De hoofdinspecteur voor het restauratiewerk, de heer J. Kapteyn, maakt van zo een gelegenheid gebruik om wensen te uiten, die betrekking hebben op de verschijningsvorm van het gebouw in het geheel, waarvan het deel uitmaakt, de z.g. romp restauratie (gevels, ramen, ruit- verdeling, deuren, goten, dakka pellen, reinigen, voegen en (of) witten van de gevel, kleurkeuze). Meestal verklaart de gemeente zich bereid om de verhoging van kosten, die deze desiderata mee brengen, te vergoeden. Zo werd onlangs voor het pand Hof 10 een bijdrage van 1360.ver leend, om weer een fatsoenlijke gevel voor het oude, verknoeide pand te krijgen; voor het pand Appelmarkt 7 werd een bijdrage van 1650. toegestaan om een pand op dezelfde hoogte te brengen als een belendend oud perceel, waardoor de pleinwand aanmerkelijk werd verbeterd. De gemeenteraad besloot in zijn laatste vergadering een bijdrage van 2100,splitsingspremie 3000,subsidie te verlenen in een restauratie bedrag van 13000,voor het behoud van de oude smidse nabij het bekende Sluisje, onmisbaar element als zij is in dit unieke hoekje van de stad. De gemeente zelf is ook eigenares van diverse oude panden. Indien zij karakter hebben en een rol spelen of zouden kunnen spelen in het stadsbeeld, gaan ze op de helling. Dit wordt vergemakkelijkt door de premieregeling, die bestaat voor woning verbetering en -splitsing. Als voorbeeld moge die nen het woonhuis op de hoek van de Muurhuizen en de Nieuwstraat. Dit huis was vervallen tot een onooglijk, haveloos werkplaatsje. Het was ons daar, tegenover de Muurhuizen, een doorn in het oog en ieder die passeerde kon bevroeden, dat het in beter dagen een aardig geval was geweest. De gemeente kocht het perceel, restaureerde het (zie blz. 52 en 53) en kreeg voor 20350,(aankoop- en restauratiekosten), verminderd met 4200, splitsingspremie van het rijk, dat is voor 16150. twee woonhuizen, die worden verhuurd voor 600,en 360,per jaar. Zo wordt gerestau reerd zonder dat het geld kostEn wat knapt een buurt er van op, als er weer mensen uit en in een welverzorgde woning gaan. Wie naast de O. Lieve Vrouwetoren kijkt, Kranke- ledenstraat 24, treft daar ook zo'n oud huis aan, vernieuwd, voorzien van goed sanitair, een mo- derne keuken en een eenvoudige, waardige gevel. Er staan er meer. De volmolen en commiezenwacht naast de Kop pelpoort waren vervallen tot kolenpakhuis; en dat nog wel terwijl het gebouw één geheel vormt met één der belangrijkste monumenten van Amers foort. De gemeente neemt zelf de restauratie ter hand. De kosten bedragen 8600,romp-restau ratie en 9700,voor woning met atelier, ver minderd met 2100,splitsingspremiede be huizing kost dus 7600,Er ontstaat een goed woonhuis met een flink, groot atelier voor de toe komstige bewoner, een kunstnijveraar! Huur prijs 612,zodat ook deze bijkomende restau ratie self supporting is. Sommige particulieren restaureren hun huis ge heel voor eigen rekening (Havik 27 en 29). Het voorbeeld van de gemeente werkt stimulerend op particuliere eigenaars. Over de vormgevingook van deze pandendie niet op de monumentenlijst staan, wordt altijd door de gemeentelijke functionaris overleg gepleegd met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. De architect Verheus heeft aan Amersfoort een blijvende lastpost! Wij hebben momenteel de restauratie van 18 percelen in voor bereiding of in uitvoering. Wie er in slaagt zijn kleine monumenten, al dan niet voorkomend op de monumentenlijst, die be langrijk zijn in het stadsbeeld, tijdig aan te pakken en de burgerij weet te inspireren om mee te res taureren, door zelf als eigenares van kleine panden het voorbeeld te geven, beleeft de wonderlijke sen satie, dat hij zijn stad niet één kerk, of één 53 Hctzelfde hoekhuis na restauratie. Welk een metamorfose!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 11