men? De Bond Heemschut heeft uiteraard onmid dellijk toen deze kwestie te zijner kennis kwam ge reageerd en zich tot het Gemeentebestuur gewend in de hoop en verwachting, dat men zich zou reali seren, wat men ging beginnen Het resultaat daar van is op dit ogenblik nog niet bekend. Loopt het slecht af, dan zijn hier de foto's om het nageslacht te laten zien, wat aan het Baadland verloren ging (N.B. het huis inmiddels gesloopt.) Autokerkhof te Eist Een van de zegeningen van de moderne tijd zijn autokerkhoven. Ons vlakke land verdraagt derge lijke rommel zo slecht. Voortdurend moet de Bond Heemschut zich dan ook verweren tegen dergelijke aanslagen op het landschapsschoon Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben, als gevolg van onze klacht, en op grond van de Provinciale Schoon heidsverordening, aan de eigenaar gelast betere beplanting aan te brengen volgens nadere voor schriften Het is iets, maar niet meer dan een doek je voor het bloeden De oplossing van het algehele vraagstuk zou radicaler zijn Reclame op Duitse spoorwagons Bij de Nederlandse Spoorwegen bestaat zeker be langstelling en open oog voor een zo goed mogelijke aesthetische vormgeving en verzorging, teneinde de schade door dit bedrijf aan de schoonheid van ons land gebracht, te beperken of zelfs geheel te her stellen Thans bereikt ons het bericht, dat de direc tie der Duitse Bondsspoorwegen concessie heeft ver leend tot het inrichten van 3000 goederenwagons als reclamewagen Dit betekent, dat deze wagens, welke normaal in bedrijf blijven, aan beide kanten over 2/3 van de zijden met een reclamevoorstel ling worden beschilderd, die ongeveer 12 m2 opper vlakte heeft. Als deze actie slaagt (men bedoelt vol doende geld opbrengt) dan zal zij gevolgd worden door een grote uitbreiding van dit reclamesysteem. De Bond Heemschut heeft zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend, en de^ vrees geuit, dat deze wagens ook naar ons land zullen komen en het zullen ontsieren met Duitse reclames Als er iets te ontsieren valt kunnen wij dat best zelf en hebben wij heus geen Duitse invasie nodig Wij zijn be nieuwd of men over de middelen beschikt om dit reclame-barbarisme tegen te gaan. De „Arbeits- gemeinschaft gegen die Auswuchse der Auszen- reklame, Hilchenbach in Westfalen" heeft reeds met kracht geprotesteerd tegen dit reclamesysteem en sprak de hoop uit, dat alle landen de overschrij ding van hun grenzen door deze wagens zouden verhinderen Het Guldenbergspoortje te Haarlem Aan de Grote Houtstraat te Haarlem, staat de z g. Guldenbergspoort uit de 16de eeuw, een restant van het voormalige Carmelietenklooster, thans in gang van een rijwielstalling Het poortje is bouwvallig, de eigenaar ziet geen heil in restaura tie Toen ons het bericht bereikte, dat Gemeente werken van Haarlem „een plan tot sloping in stu die hadden", heeft de Bond Heemschut zich tot het Gemeentebestuur gewend met een omschreven ver zoek om „een plan tot behoud in studie te nemen". Hier gaat het nu eens niet om grote onkosten, maar wel om een aesthetisch en historisch belang Provinciale Reeuwse Schoonheidscommissie geïnstalleerd In de Statenzaal te Middelburg is thans de Provin ciale Zeeuwse Schoonheidscommissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft Gedeputeerde Staten, de ge meentebesturen en particulieren van advies te die nen omtrent alle onderwerpen van schoonheid van stad en land In tegenstelling tot de vooroorlogse commissie is deze in sterke mate gedecentraliseerd. O.m. is voor elk deel der provincie een sub-com missie ingesteld, zodat rekening gehouden kan wor- Het gesloopte hoekhuis van het Baadland gezien De fraaie dakvorm van de panden. Rechts het gesloopte hoekhuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 9