ten en personeel ontslaan. Wij zijn geen econoom en staan open voor rechtvaardige wensen en zelfs eisen, maar, men zal ons toch niet kwalijk nemen, als wij nu bekennen, dat ons ten aanzien van die kreten om industrialisatie enige twijfel bekruipt. Wij krijgen zo het gevoel, dat de verhoudingen niet meer recht gezien zijn en zich nu een natuurlijke reactie aan het voltrekken is. Daarom vragen wij opnieuw aandacht voor de betekenis onzer oude stadskernen, die een internationale faam hebben. De trek der buitenlandse bezoekers naar Nederland en niet het minst naar het Nederlandse stedeschoon neemt niet alleen niet af, maar toe. Die ware te be stendigen en te bevorderen door actieve zorg voor de fraaiheid dezer stadskernen. Het is geen schan de, maar een deugd, het erfgoed der vaderen, het cultuurgoed der natie, met zorg te onderhouden. En - al beschikken wij ten deze over niet zoveel cijfers als over de industrie, misschien omdat ge voel voor schoonheid en dat voor cijfers in een an der vlak liggen - toch komt het ons zo voor, dat er ook van het standpunt der economie wel iets te zeggen moet zijn voor een goede zorg voor onze monumenten. De Bossu-huizen te Hoorn Aan de Slapershaven te Hoorn staan de percelen no. 2 en 3, welke als Bossu-huizen bekend staan, wegens de fries met voorstelling van de zeeslag van 1573 in het Hoornse Hop. Om deze huizen hangt een tragedie. Zij waren Joods bezit en werden in 1943 door de gemeente Hoorn aangekocht om de huizen, welke reeds in vervallen toestand verkeer den, voor ondergang te behoeden. In de oorlogs jaren was herstel helaas niet mogelijk. Na de oorlog kon evenmin tot restauratie worden overgegaan, aangezien eerst diende te worden uitgemaakt, wie eigenaar was. Na trage procedure, waarbij ook Heemschut zijn gewicht in de schaal heeft gewor pen, heeft thans de Raad voor Rechtsherstel uitge maakt, dat de gemeente - hoe respectabel overi gens haar motief tot behoud van een monument geweest moge zijn - desbewust Joods goed heeft aangekocht, een handeling, welke in de door de Raad genomen beslissingen slechts bij zeer hoge uitzondering werd gesanctionneerd. De Raad heeft overwogen, dat een uitzondering van dergelijk bij zonder karakter hier niet aanwezig is. Dientenge volge heeft de Raad de koop van deze huizen op 9 April 1943 nietig verklaard. Met deze uitspraak is de gemeente haar eigendom kwijt en kan aan haar goede voornemen tot restau ratie geen gevolg worden gegeven. Dit behoefde nog niet tragisch te zijn, als wij niet lazen uit de Enkhuizer Courant, dat de oorsponkelijke eige- naren, die tal van eigendommen bezaten in Hoorn, deze altijd slecht onderhouden hebben en niets ge voelden voor restauratie. Hoe zij tegenover dit bezit stonden moge blijken uit het feit, dat zij al eerder ge tracht hebben het boven vermelde fries te verkopen aan een Amerikaanse particulier. Door tussenkomst van de heer Kerkmeyer en Monumentenzorg is dat destijds voorkomen. Nu staan de huizen, die onbe woonbaar zijn verklaard, op instorten. Het woord is thans aan de erven die veel gord kunnen maken. De noodzaak van een goede wettelijke bescherming, die ingrijpen mogelijk maakt, wordt hier wel duidelijk mee bewezen. Aan het Baadland te Hoorn Aan het Baadland hoek Binnenluyendijk te Hoorn staat een huis, dat niet op de Monumentenlijst is opgenomen. Wanneer in onze dagen een monu mentenlijst gemaakt zou worden, twijfel ik er niet aan, of het zou daar wel in opgenomen worden, om dat het huis zo goed past in het complex, dat de huizen aan de Binnenluyendijk vormt. Men zie de foto's. Door zijn ligging, volume, maar vooral door zijn dakvorm draagt het pand sterk bij tot de be langrijkheid van de bebouwing langs de Binnen luyendijk. Zowel van de land- als van de zeezijde is het sil houet van deze dijk ongewoon aantrekkelijk en mag gerekend worden tot de fraaiste stadsbeelden van Hoorn. Het interieur van het pand was niet waardevol. Tegen splitsing, teneinde het geschikt te maken voor de bewoning van twee gezinnen, waren daar om geen bezwaren in te brengen. Intussen is echter de mening in Hoorn veranderd en is besloten het huis te slopen en er twee moderne woningen voor te bouwen. Dat is betreurenswaardig. Monumen tenzorgkan niet ingrijpen. Zelfs bij de Bossu-huizen blijkt dat al onbevredigend, wat wil men dan bij huizen, die niet op de Monumentenlijst voorko- 18 De belangwekkende rij aan de Binnenluyendijk. Op de lin kerhoek het gesloopte huis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 8