NOG EENS HET KASTEEL VAN DE KAAP DE GOEDE HOOP Het Bestuur van de Stichting Menno van Coehoorn schrijft ons: „In de vergadering van ons Dagelijks Bestuur is de wenselijkheid naar voren gekomen, om enige opmerkingen te Uwer kennis te brengen naar aanleiding van het overigens interessante en mooi geïllustreerde artikel van de Heer Fred. Oud schans Dentz over „Het Kasteel van de Kaap de Goede Hoop". In het belang van een juiste geschiedschrijving van dat zg. Kasteel, in feite een militair verdedigings werk of fort, delen wij U het volgende mede ie. Het door Jan van Riebeeck in 1652, dadelijk na zijn aankomst aan de Kaap aangelegde, vesting werk was een kleine aarden schans of fort van regel matige vierhoekige vorm met bastions op de 4 hoeken, dus geen „vijfpuntige ster", zoals in het artikel wordt vermeld, (zie hiervoor o.a. Dr. E. C. Godée Molsbergen, Jan van Riebeeck en zijn tijd; Patria-serie, Amst. 1937). 2e. Het in de jaren 16661679 gebouwde „Kas teel" werd inderdaad als een regelmatige vijfhoek uitgevoerd; de wallen werden met steen bekleed en dat nieuwe fort was meer dan tweemaal zo grootals het oude, nl. met circa 40 Rijnlandse roeden a 3.77 m afstand van de bastionspunten, tegen 13 roeden bij het oude fort. Dat de bastions van het Kasteel naar het systeem van Vauban zouden zijn geconstrueerd, achten wij niet waar schijnlijk. Aan de hand van de oude vestingteke ningen, in het Algemeen Rijksarchief aanwezig, menen wij te moeten vaststellen dat, zowel voor het oude vierkante fort van 1652, als voor het nog bestaande vijfhoekige van iets latere tijd, het Oud- Nederlandse stelsel van vestingbouw is toegepast, hetwelk vooral door Marolois en Freitag (1615 1630) is beschreven. Dit toch is o.a. gekenmerkt door bastions met rechtlijnige flanken en het ont breken van de, later door Vauban en Coehoorn ingevoerde, binnenwaarts gebogen flanken en oril- lons op de hoeken der bastions. Waarschijnlijk heeft de schrijver de vermelding van Vauban's systeem ontleend aan het werk van Eric A. Walker, A History of South Africa, die op blz. 46 een zekere ingenieur Pieter Dombar als de ont werper van het Kasteel in 1665 noemt. In dat jaar was Vauban echter nog niet met de stelselmatige verbetering der Franse vestingen belast en ook nog niet zo bekend als vestingbouwkundige, (zie P. Lazard, Vauban, blz. 121 en 141). 3e. De eerste-steenlegging door Van Riebeeck op 2 Januari 1666 moet op een vergissing berusten. Van Riebeeck was nl. reeds in 1662 vertrokken en vervangen door Zacharias Wagenaer, die dan ook door Walker als „steenlegger" wordt genoemd. Blijkens het vorenstaande moet dus het Kasteel van Kaapstad worden beschouwd ais een, naar de be ginselen van de Oud-Nederlandse vestingbouw kunst ontworpen en gebouwd fort en ook daarom zullen wij het op prijs stellen, als Uw Redactie aan onze opmerkingen in het eerstvolgende nummer van Uw blad een plaats zou willen verlenen." Moot redactie. Inmiddels bericht ons de schrijver, de heer Oud schans Dentz uit Kaapstad, dat hij zich verschreef en niet Jan van Riebeeck maar Zach. Wagenaar bedoelde. NIEUWE LEDEN 28 Als buitengewoon lid. traden toe: Gebr. Fransen, Baarn - V. J. Polman, Arch. B.N.A., Hoorn - J. R. Eysink Smeets, Voor schoten - J. E. Minkenhof, Amsterdam - Fam. H. Feenstra, Midwolde-B. F. Enschedé, Heemstede - Mr. G. J. H. Kuyk, Notaris, Geldermalsen - C. Cremers, Loenen a/d Vecht - Mej. E. J. van Schouwen, Amsterdam - A. Kuyper, Oegst- geest Q,. W. A. Bleys, Leiden N. W. Bregman, Amster dam - Mr. A. J. Guépin, Eindhoven - Dr. R. F. P. de Beau fort, Huis ter Heide - Ir. Rolf van Hasselt, Voorst - E. Haan tjes, Leeuwarden - Mevrouw G. Eriks-Meijer, Bergen N.H. - Dr. W. J. Formsma, Groningen - Gen. Maj. H. Koot, 's-Gravenhage - Mr. Ph. A. J. Mees, Rotterdam - C. van Holst, Amsterdam - J. Jens, Gorinchem - Ir. G. J. Braat, 's-Gravenhage - Mr. G. H. A. Grosheide, Amsterdam - Prof. Dr. K. R. Gallas, Amsterdam - Mej. W. A. H. Crol, Rotterdam - M. W. de Wit, 's-Gravenhage. Als gewoon lid traden toeDe Nederlandsche Bank, afd. Archief, Amsterdam - De Stichting van Heemkunde en Heemschut in het Land van Sittard „Jacob Kritzraedt", Sittard - Fede ratie van Friesche Musea en Oudheidkamers, p/a H. Hal- bertsma, Amersfoort - Gemeentebestuur van Alfen a/d Rijn. Als donateur trad toe: Gemeentebestuur van Leeuwarden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 18